У Луцьку презентували зібрання творів Олени Пчілки у 12-ти томах

До 175-річчя від дня народження Олени Пчілки у Волинському національному університеті імені Лесі Українки презентували зібрання творів письменниці у 12-ти томах.

Про це повідомив Волинський національний університет імені Лесі Українки.

Понад 80% матеріалу в 12-томнику — це твори, які або ніколи не друкувалися, або друкувалися один чи два рази за життя авторки. Унікальну спадщину збирали у бібліотеках, архівах, музеях України та за її межами. У 12-томнику зібрали великий літературний доробок поезії, прози, драматургії, літературної критики, публіцистики, фольклористики, етнографії, художніх перекладів, а також мемуаристики й епістолярію.

Роботу над проєктом почали у грудні 2022 року, до нього долучилися 15 викладачів із різних кафедр факультету філології та журналістики, а також декілька їхніх колег з інших установ. Співпрацювали з архівами України, Болгарії, Чехії. 

"Пошук автографів і першодруків тривав фактично до самого моменту завершення проєкту. Уже коли томи майже були готові, ми все одно продовжували додавати до них знайдені тексти. Цілком можливо, що якісь матеріали ми досі не знайшли або якісь матеріали остаточно і безнадійно утрачені", — зазначив професор кафедри української мови та лінгводидактики університету Юрій Громик.

У виданні збережено мову Олени Пчілки, зокрема її фонетику і лексику, а також особливості тодішнього українського літературно-мовного стандарту.

Видали книги коштом університету. Надрукували 12-томник у житомирській друкарні "Бук Друк".

До слова, у 2020 році філологи ВНУ підготували повне академічне зібрання творів Лесі Українки у 14 томах.

 

 

Година папуги. Ґеббельсівська пропаганда

«А якщо Ґеббельс за всім тим стоїть, за катинським вбивством?! Бо то був такий момент, коли всі думали: може, це німці зробили? Але в короткому часі зорієнтувалися, що німці не брешуть. Цього разу вони кажуть правду».

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР