АНОНС: Круглий стіл на тему "Українсько-єврейські взаємини у дисидентському русі"

В рамках "Днів науки НаУКМА 2025" 3 квітня відбудеться круглий стіл на тему "Українсько-єврейські взаємини у дисидентському русі", організатором якого є Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства.

Мета заходу – обговорення співпраці та взаємопідтримки між українськими і єврейськими дисидентами у боротьбі за права людини, свободу слова та національну ідентичність за часів совєцького режиму.

Спікери події:

Йосиф Зісельс – учасник дисидентського та правозахисного руху, член Української Гельсінської групи, політв'язень радянських таборів; виконавчий співпрезидент Вааду України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України.

Мирослав Маринович – учасник дисидентського та правозахисного руху, член-засновник Української Гельсінської групи, політв'язень радянських таборів; проректор Українського католицького університету.

Леонід Фінберг – головний редактор "Дух і Літера", директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА.

Подію модерує Юлія Кравченко, наукова співробітниця Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА.

Питання для обговорення:

- аналіз основних аспектів українсько-єврейської співпраці, взаємопідтримки та солідарності у дисидентському русі, зокрема роль ключових постатей та організацій, які сприяли формуванню спільного опору тоталітарному режиму;

- джерельна база та наявні архівні матеріали, що висвітлюють міжетнічний діалог, а також роль цих матеріалів у відновленні історичної пам'яті та усвідомленні спільного досвіду боротьби;

- обговорення можливостей ініціювання нових досліджень та створення наукової платформи для вивчення спільної історії українців та євреїв в контексті їхнього опору тоталітарному режиму, зокрема вивчення невідомих або недостатньо досліджених аспектів взаємодії між цими групами в умовах радянської репресивної політики.

Коли: 3 квітня з 15:30 до 17:30

Де: Музей НаУКМА. Київ, вул. Григорія Сковороди, 2

Реєстрація участі у події за лінком.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.