IN MEMORIAM: Відійшов у вічність художник-графік Василь Чебаник

На 92 році життя помер український художник-графік, автор шрифту Рутенія і лауреат Шевченківської премії Василь Чебаник.

Про це сповістила Національна академія мистецтв України.

"13-го березня на 92 році пішов з життя український художник-графік, майстер каліграфії, член-кореспондент відділення образотворчого мистецтва Національної академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, професор Василь Чебаник. Колектив НАМ України глибоко сумує з приводу смерті Василя Яковича та висловлює щире співчуття рідним і близьким", — йдеться у повідомленні.

Василь Чебаник народився 5 серпня 1933 року у селі Клішківці Чернівецької області. У 1963 році закінчив Київський художній інститут.

Василь Чебаник - заслужений діяч мистецтв України. Працював у галузі книжкової графіки, мистецтва шрифту, інтролігації. Створював художнє оформлення та ілюстрації до книг. Також Чебаник є лауреатом Шевченківської премії за проєкт "Графіка української мови" 2019 року.

Станом на 2021 рік було створено 45 шрифтів для української абетки, зокрема і шрифту Рутенія, який прикрашає Конституцію України. Шрифти, розроблені Василем Чебаником, використовує Верховна Рада України, Національна академія мистецтв України, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, де він працював завідувачем кафедри графічних мистецтв та графічного дизайну, Національний університет Києво-Могилянська академія.

Серед відомих творів, до яких Чебаник створив ілюстрації: Камінний господар і Досвітні вогні Лесі Українки (1965), Собор паризької Богоматері Віктора Гюго (1976), Нічні роздуми старого майстра Миколи Бажана (1976), Так ніхто не кохав Володимира Сосюри (1987), Дорога болю Василя Стуса (1990) та ін.

 

Година папуги. Ґеббельсівська пропаганда

«А якщо Ґеббельс за всім тим стоїть, за катинським вбивством?! Бо то був такий момент, коли всі думали: може, це німці зробили? Але в короткому часі зорієнтувалися, що німці не брешуть. Цього разу вони кажуть правду».

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР