У Львові презентували відреставроване видання "Кобзаря" 1886 року

Дім Франка у Львові відкрив унікальну виставку одного експоната - відреставрованого видання "Кобзаря" 1886 року.

Про це повідомили у Домі Франка, пише "Твоє місто".

Книга містить в собі лише одну поему Шевченка – "Гайдамаки" і видана вона була роком раніше – 1885-го. Видання побачило світ у Санкт-Петербурзі, де її планували перевидавати протягом року, створюючи ілюзію "свіжості", тому офіційною датою видання було названо 1886 рік. Унікальними елементами книги є двомовний переклад та тонко виконані гравюри Опанаса Сластіона.

"Кобзар" вийшов накладом в більш як 7000 примірників та коштувала шість карбованців. Дмитро Яворницький, відомий український історик, який написав передмову до цього видання, скаржився, що не може дозволити собі примірник книги, до якої сам і доклався.

Видання "Гайдамаків" знайшли у фондах бібліотеки Музею Франка. Однак прослідкувати шлях книги не вдалося. Єдиною підказкою залишається хіба лист Івана Франка до Михайла Драгоманова, в якому він згадує про "деякі книги [...] а іменно ілюстровані "Гайдамаки"", що їх він відправляв другу, - розповіла завідувачка сектору книжкових фондів у Домі Франка Богдана Мелих.

Копію цього листа можна побачити на виставці. Також можна розглянути оцифровані та збільшені гравюри Опанаса Сластіона. Художник змальовував пейзажі з реальних місць, про які йшлось в "Гайдамаках", витративши на створення сорока ілюстрацій два роки, намагаючись встигнути до 25 річниці смерті Шевченка.

Над оновленням книги працювали близько місяця, її повністю перепрошили. Реставраторами книги стали Богдана Крипʼякевич та Руслан Бондар.

Виставка буде доступною протягом тижня, після чого книга повернеться у книжкові фонди музею.

 
Фото: Твоє місто

Година папуги. Ґеббельсівська пропаганда

«А якщо Ґеббельс за всім тим стоїть, за катинським вбивством?! Бо то був такий момент, коли всі думали: може, це німці зробили? Але в короткому часі зорієнтувалися, що німці не брешуть. Цього разу вони кажуть правду».

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР