АНОНС: Історико-мистецька експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція"

7 лютого Музей української діаспори відкриває історико-мистецьку експозицію "Віктор Цимбал. Архів. Колекція", присвячену українському художнику-емігранту й військовому армії УНР Віктору Цимбалу.

Про це інформує Музей української діаспори.

Вперше широкому загалу будуть представлені оригінальні документи, листи, світлини й графічні твори мистця київського, празького, аргентинського й американського періодів, отримані музеєм в дар наприкінці 2024 року. Доповнять експозицію вибрані живописні твори Віктора Цимбала з приватного зібрання, які також експонуватимуться вперше за багато років.

Художник Віктор Цимбал найбільш відомий як автор рекламних плакатів для світових корпорацій Coca-Cola, General Motors, Opel, Nestle та багатьох ін. Експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція" розкриє невідомі й важливі сторінки з життя та творчості мистця, архів якого відтепер є частиною колекції Музею української діаспори.

Відвідувачі побачать унікальні архівні документи й художні твори Віктора Цимбала: посвідчення про закінчення Другої київської гімназії, видане Міністерством народної освіти УНР, аргентинське посвідчення й візитівки художника різних років, запрошення на першу персональну виставку мистця в Буенос-Айресі 1936 року, живописні роботи, виконані в далекій Аргентині у 1950-х роках, графічний портрет Павла Скоропадського, створений Цимбалом після звістки про трагічну загибель Гетьмана, а також рідкісні антирадянські карикатури 1940-1950-х років, що в умовах сучасної російсько-української війни сприймаються як ніколи гостро й актуально. Доповнять експозицію архівні світлини з навчання Віктора Цимбала в Празькій Художньо-Промисловій школі, виставок в Буенос-Айресі й Нью-Йорку, спільні фото з відомими українськими діаспорянами, зокрема видатною примою балериною Ромою Приймою-Богачевською.

"Експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція" продемонструє перші результати наукового дослідження архіву Віктора Цимбала, переданого в колекцію Музею української діаспори наприкінці 2024 року правнуком художника Антоном Цимбалом, який зараз перебуває в лавах ЗСУ. Експозиція стане частиною музейної виставки "Я вернусь до своєї Вітчизни…" й буде доступна для перегляду на постійній основі", – розповідає Ганна Лексіна, мистецтвознавиця, кураторка експозиції, директорка Музею української діаспори.

Коли: 7 лютого о 17:00 

Де: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 40-б

Вхід у день відкриття виставки вільний.

 

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.