Українські архіви відзначають 130-ліття Василя Вишиваного

До 130-річчя від дня народження австрійського ерцгерцога, полковника Легіону Українських січових стрільців ЦДАГОУ та Служба зовнішньої розвідки України оприлюднили документи Вільгельма фон Габсбурга-Лотрінгена.

У Центральному державному архіві громадських об'єднань та україніки зберігається 4-томна архівна кримінальна справа стосовно Вільгельма фон Габсбурга-Лотрінгена (ф. 263, оп. 1, спр. 66498). У протоколах допитів міститься багато відомостей біографічного характеру, а також цінна інформація про події Української революції 1917–1921 років та її провідних діячів.

До 130-річчя від дня народження Василя Вишиваного на "E-resource" ЦДАГОУ оприлюднено повну цифрову копію цієї справи, ознайомитися з документами можна за покликанням.

Нові документи з архівної справи-формуляра Вільгельма фон Габсбурга-Лотрінгена публікує також Служба зовнішньої розвідки України. Вони доповнюють ті відомості, які були оприлюднені раніше, дають змогу повніше осягнути багатогранний образ борця за українську справу, його намагання схилити на свій бік впливових європейських політиків і державних діячів та отримати підтримку у відторгненні України з-під впливу москви й приєднанні її до цивілізованої Європи. Зокрема йдеться про численні контакти й зустрічі в Німеччині, Австрії, Франції, Іспанії, Польщі, Румунії, Італії, Ватикані.

Австрійський ерцгерцог з династії Габсбургів, військовий діяч, дипломат, політик, поет, який брав активну участь в українському національно-визвольному русі початку ХХ століття, народився 10 лютого 1895 року в місті Пула (нині Хорватія).

У 1918 році він командував армійською групою австро-угорських військ, до складу якої входив Легіон Українських Січових Стрільців, був начальником гарнізону в м. Олександрівську (нині Запоріжжя), згодом – у м. Чернівцях. У 1919 році став полковником Армії Української Народної Республіки, а також працював у відділі закордонних зв'язків Міністерства військових справ УНР. У 1921 році повернувся до Відня.

Під час Другої світової війни співпрацював із французьким рухом Опору. У 1947 році у Відні був викрадений і заарештований радянською контррозвідкою, яка передала його справу для подальшого слідства до МДБ УРСР. Йому інкримінували "шпигунство та участь у контрреволюційній повстанській організації" (зокрема, йшлося про зв'язки В. Вишиваного з членами ОУН).

Постановою Особливої наради при міністрі державної безпеки СРСР від 21 липня 1948 року засуджений до ув'язнення терміном на 25 років, яке мав відбувати у Володимирській тюрмі. Проте вирок йому оголосити не встигли – 18 серпня 1948 року Вільгельм фон Габсбург-Лотрінген помер у лікарні Лук'янівської в'язниці у Києві, за офіційною версією – від туберкульозу.

 
Служба зовнішньої розвідки України

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.