АНОНС: Цикл лекцій "Реабілітація військових на археологічних розкопках у Європі"

ВГО "Спілка археологів України" у лютому запрошує на цикл лекцій “Реабілітація військових на археологічних розкопках у Європі”.

Про це інформує Спілка археологів України.

Онлайн-лекторій проходитиме в рамках нового міжнародного проєкту "AMPHORA-Україна" та презентуватиме унікальний досвід і напрацювання фахівців із Великої Британії та України.

Програма:

Лекція 1: 7 лютого 18:00

Dr Richard Osgood, старший археолог, керівник археологічних розкопок із залученням ветеранів, Міністерство Оборони Великої Британії

"Розбиті горщики, врятовані життя: археологічна операція "Соловей" у Великій Британії" / "Broken Pots, Mending Lives; The Archaeology of Operation Nightingale in UK"

Лекції 2, 3: 14 лютого 18:00

Dr Сергій Тараненко, начальник науково-дослідного відділу археології Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", один із організаторів та учасник програми "Духовне відновлення культурою".

"Відділ археології в програмі реабілітації військових НЗ "Києво-Печерська лавра" "Духовне відновлення культурою" в 2023-2024 рр."

Олександра Корвін-Піотровська, психолог, ветеранка.

"Психологічні тренінги в археологічних експедиціях: підтримка військових через самоконтроль і пріоритети".

Лекція 4: 21 лютого 18:00

Dr Karen Burnell, авторка методичного посібника по реабілітації на розкопках "AMPHORA: its development and implementation", Університет Саутгемптон Солент, Велика Британія.

Лекція 5: 28 лютого 18:00

Dr Paul Everill, співавтор методичного посібника по реабілітації на розкопках "AMPHORA: its development and implementation", Університет Вінчестера, Велика Британія.

"Програми для ветеранів Великої Британії та польова робота в Сакартвело"

Лекції за участі британських колег проходитимуть із синхронним перекладом з англійської на українську, перекладач – Марк Тараненко, студент коледжу College Gwent, Newport Campus. Посилання із доступом на Zoom-конференцію буде надіслано напередодні всім зареєстрованим учасникам та учасницям.

Реєстрація за посиланням.

Міжнародний проєкт "AMPHORA-Україна" започаткований ВГО "Спілка Археологів України" у співпраці із британськими колегами у грудні 2024 року. Місія – сприяти реабілітації та реінтеграції військових та членів їх сімей через залучення до археологічних досліджень та пізнання культурної спадщини. Проєкт передбачає три етапи реалізації. Циклом лекцій ініціюємо перший етап - теоретичний.

Команда проєкту:

к.і.н. Сергій Тараненко – начальник науково-дослідного відділу археології Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" - керівник проєкту

к.і.н. Вікторія Колеснікова, Інститут археології НАН України – менеджер проєкту

Олександра Корвін-Піотровська – ветеранка, психолог проєкту.

рrof. Mark Brisbane, Борнмутський університет– консультант проєкту.

Запрошують до участі та активної дискусії під час лекторію колег із професійної археологічної спільноти, фахівців у темі психоемоційної реабілітації військових та ветеранів, а також представників історико-культурних інституцій та всіх зацікавлених. 

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.