Сергій Жадан та Євген Турчинов презентували спільний сингл "Болбочан"

Пісня присвячена пам'яті полковника армії УНР Петра Болбочана, який у 1918 році звільнив Харків і Крим від більшовицької окупації.

Сингл розмістили на офіційному YouTube-каналі гурту "Жадан і Собаки".

"З нашого боку це данина поваги і пам'яті Петру Болбочану – полковнику армії УНР, людині, яка звільнила від "червоних" окупантів місто Харків і український Крим. Пісня про пам'ять, пісня про українських бійців, пісня про те, що щоб не було, попри всі труднощі схід і південь України – це наші території, це наші землі, і ми їх обов'язково собі повернемо", розповів Сергій Жадан в ефірі Радіо Промінь.

Таємний наказ від уряду УНР звільнити Крим від росіян та взяти під контроль Чорноморський флот Болбочан отримав навесні 1918 року. Офіцер повів на Таврію угруповання чисельністю до 9 тисяч воїнів. На озброєнні вони мали панцирники, артилерію та два бронепотяги.

22 квітня 1918 року Кримська група армії Української Народної Республіки (УНР) під командуванням підполковника Петра Болбочана відбила Сімферополь та звільнила Крим від більшовицької російської окупації. Тоді над кримськими містами та Чорноморським флотом здійняли український прапор.

 

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.