Президент України позбавив звання Герой України пропагандистів, які працюють на Росію

Президент України Володимир Зеленський підписав указ, який вводить в дію рішення РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію.

Відповідний документ опубліковано на офіційному сайті Офісу Президента.

В указі № 38 від 19 січня 2025 року, опублікованому на сайті Офісу президента, зазначається, що санкції запровадили проти 18 осіб. Серед них – народні депутати від забороненої ОПЗЖ Нестор Шуфрич, Юрій Бойко, Олег Волошин, колишні народні обранці Євгеній Мураєв, Євген Горохов, Петро Симоненко, головна редакторка підсанкційного видання Страна Світлана Крюкова. Також під обмеження потрапили Ружена Рубльова, Вадим Писарєв, Ілля Резнік, Василь Герелло, Юрій Башмет, Віктор Садовничий, Леонід Байсаров, Олександр Однораленко, Леонід Литвинов, Костянтин Григоришин і Сергій Карякін.

В рамках санкцій вказаним особам заблокують активи, обмежать можливість вести торгові та інші операції, вести бізнес, купувати майно та земельні ділянки. Крім того, їх позбавлять державних нагород.

"На звання Герой України заслуговують тільки ті, хто дійсно життя присвячує Україні", - наголосив Володимир Зеленський під час відеозвернення.

Санкції накладені строком на 10 років, позбавлення державних нагород - безстроково. Указ набирає чинності із дня його опублікування.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.