IN MEMORIAM: Померла зв’язкова УПА Ангелина Паламар на псевдо "Орися"

У віці 100 років померла колишня зв’язкова УПА з Івано-Франківщини Ангелина Паламар на псевдо "Орися".

Про це сповістив очільник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов.

Ангелина Паламар народилася 16 серпня 1924 року. У 15 років на її родинному подвір'ї енкаведисти розстріляли батька та брата.

Після цього дівчина доєдналася до лав Української повстанської армії та стала зв'язковою на псевдо "Орися". Через два роки її схопили енкаведисти. Ангелину Паламар катували, згодом засудили до десяти років таборів та п'яти років заслання у Сибіру.

"Ангелина Омелянівна пройшла крізь жорна більшовицьких катівень — півтора десятка років провела в таборах каральної російсько-радянської системи. Вистояла, зберегла у серці віру в Україну і любов до неї, побачила відновлення незалежності держави, за яку боролась, виховала дітей і онуків", — написав  Буданов.

Восени 2024 року очільник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов нагородив повстанку медаллю "Україна понад усе!".

 

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.