АНОНС: Лекція "Переяславський договір. Дійсність та традиція"

Музей Гетьманства запрошує на лекцію історика Дмитра Гордієнка "Переяславський договір. Дійсність та традиція".

Про це інформує Музей Гетьманства.

Переяславська рада 18 січня 1654 року, на перший погляд, була однією зі звичайних козацьких рад, на яких Військо Запорозьке вступало в черговий союз проти Речі Посполитої. На цей раз – з Московщиною. Однак цій раді і укладеному на ній договору судилося стати однією з ключових подій в історії України та Європи загалом. Це був переломний момент тисячолітнього розвитку східної Європи, коли в хід її історії втрутилася постмогольська деспотія.

Що ми знаємо про цю переломну подію поза постановами ЦК КПРС 1954 року та написаних на їх основі "праць"? Чи дійсно це було возз'єднання України з Московщиною? Чи лише військовий союз? Яку ж мету переслідував Богдан Хмельницький вступаючи в союз з Москвою? Де дійсність, а де нав'язана московитами традиція?

Дмитро Гордієнко - кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Музею Гетьманства.

Коли: 18 січня о 12.00

Де: м.Київ, вул. Спаська 16 Б

 

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.