В Ужгороді презентували 16-томне видання "Історії України" Сергія Федаки

Наприкінці листопада в Ужгородському університеті презентували 16-томне видання "Історії України" доктора історичних наук, професора Ужгородського національного університету Сергія Федаки.

Про це повідомив організатор та модератор заходу заслужений журналіст України, директор Інформаційно-видавничого центру УжНУ Василь Ільницький.

Свій перший проєкт під назвою "Історія України від найдавніших часів до 1648 року" Сергій Федака здав до київського видавництва "Знання". Рукописи потрапили на рецензію до сумнозвісного Дмитра Табачника, який заборонив видавати книгу. Проте, 21 лютого 2014 року Янукович втік із Межигір'я, а за ним — і його підопічні. Уже через місяць "Знання", позбувшись цензури колишньої партійної влади, друкує том Сергія Федаки, який містив понад 700 сторінок "Історії України від найдавніших часів до Богдана Хмельницького". 

У 2018-2019 роках побачили світ ще дві нові книги Сергія Федака: "Давні цивілізації України" і "Українські землі у середні віки". З 2020 року історик почав видавати свій 16-томник "Історія України".

"З одного боку нібито усе було проти того, щоб ці томи виходили чи презентувалися. На початку 2020 року я домовився в обласній бібліотеці про презентацію першого тому, а 12 березня розпочався всеукраїнський антиковідний карантин. У період обмежень закривалися культурні та державні заклади, в Ужгороді автобуси не курсували тижнями. У 2022 році, з початком Визвольної війни, додалися нові виклики: часті повітряні тривоги, перебої зі світлом та інші труднощі. Проте, мені таки вдалося представити в Закарпатській обласній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка перші 6 томів, а потім аж 15 частину", - розповів Сергій Федака.

Праця вражає масштабністю охоплених подій та кількістю опрацьованих джерел. Загалом в 16 книгах серії історик покликається на 10 585 джерел, а обсяг наукового доробку сягає понад 3700 сторінок. Історія України викладена від кам'яного віку і до наших днів.

Перша книга повністю присвячена кам'яному віку. Наступний том — мідно-бронзовому віку та початку залізного, значна кількість викладеного матеріалу приурочена Трипіллю. Наступний доробок присвячений скіфо-античній добі. Четверта книга – періоду "Великого переселення народів". У п'ятому томі — про "Київську Русь". Шосте наукове напрацювання — про феодальне розроблення до 1242 року. 

Сергій Федака відзначає, що особливо складно писався 7-й том, який охоплює період з 1242 до 1492 років. Тієї пори більша частина земель України була підвладна Золотій Орді, йдеться і про добу Галицько-Волинської держави, часи, коли починаються війни із сусідніми країнами за українські землі. Наступний том – "Козацько-шляхетська доба". Дев'ятий доробок присвячений гетьманській добі. У десятому томі висвітлено події та реалії імперської доби, а одинадцята книга серії охоплює найменший серед інших проміжок часу — від 1914 до 1923 рр., Перша світова війна і українські визвольні змагання.

12 книга — "Міжвоєнна доба", яка змальовує період з 1923 по 1938 роки. Том 13 — "Передумови, хід подій і відлуння" охоплює 1938-1954 роки, йдеться про Другу світову війну та її наслідки, а чотирнадцятий доробок має назву "Атомна доба". У книзі розписані події починаючи з 1954 року, коли було проведено масові випробування атомної бомби, до аварії на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року, її наслідки та вплив. Передостанній 15 том — "Унезалежнення" — розповідає про переломний період в житті України від 1986 до 1996 років.

Заключна 16 частина називається "Розбудова держави" (1996-2024). У ньому днем за днем описано події "Помаранчевої революції" та "Революції Гідності". Остання третина тому присвячена сучасній російсько-українській війні, починаючи від весни 2014 до літа 2024 року.

"Будь-яка історія тільки тоді чогось варта, коли вона максимально детальна і всі події подаються у причинно-наслідковому зв'язку", - саме такого принципу притримувався історик, коли викладав інформацію у своєму 16-томнику. 

 

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.