IN MEMORIAM: Помер дослідник УПА Влад Сапа

Від раптової хвороби 4 листопада помер 32-річний дослідник і популяризатор історії Української повстанської армії Влад Сапа.

Про це повідомив історик Ігор Бігун.

"Помер мій ідейний товариш і співзасновник сторінки "Український визвольний рух ОУН і УПА". Ми з ним займалися популяризацією історії УПА ще з початку 2010-х, коли були студентами. Разом брали участь у студентському конкурсі від Центр Досліджень Визвольного Руху 2013 року", - написав на своїй сторінці у Фейсбук Ігор Бігун.

Влад Сапа народився 1 травня 1992 року у місті Хорол на Полтавщині, навчався в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого в Харкові. 

У жовтні 2013 року — був фіналістом студентського конкурсу "Український визвольний рух 1920-х – 1950-х років" від Центру досліджень визвольного руху, що проходив у Могилянській Академії. Влад тоді не ввійшов до трійки переможців, але одержав окрему відзнаку від члена журі Володимира В'ятровича, як автор якісної праці "Боротьба радянських сил із підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році".

Разом з Ігорем Бігуном створив і розвивав спільноту "Український визвольний рух – ОУН та УПА".

У березні 2015 року Влада Сапу мобілізували до Збройних сил України. 26 лютого 2023 року звільнився у відставку зі Збройних сил за станом здоров'я у званні капітана.

 

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.