АНОНС: Презентація відреставрованого фільму "Український рух" 1917 року

26 листопада відбудеться презентація відреставрованого фільму "Український рух" 1917 року про Українську революцію.

Стрічка "Український рух" 1917 року – єдиний кіноматеріал, де зафільмовано керівництво Центральної Ради перед російським вторгненням. У цьому фільмі можна побачити Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, військового секретаря Миколу Порша, голову Вільного козацтва Києва Михайла Ковенка, а також низку діячів, що уможливили створення й захист української державності в роки революції.

Плівка з фільмом, яка зберігається у Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві, була скопійована для українського архіву більше ніж півсторіччя тому. До цього матеріал пройшов десятки копіювань, причому частина з них відбувалася методом перезйомки з екрану, що є найбільш руйнівним для зображення.

Для реставрації фільм вперше в Україні було відскановано у форматі 4K. Завдяки сучасним технологіям, багаторічній роботі та штучному інтелекту, команда kilok.art відновила стрічку, ліквідувавши більшість дефектів, привнесених часом.

Режисер Іван Канівець, автор реставрації кінохроніки, поділиться історією роботи над проєктом та розповість про виклики, які постали у процесі відновлення кінострічки. На презентації ви зможете дізнатися, як саме технології допомагають зберігати важливі історичні матеріали, та оцінити можливості штучного інтелекту в збереженні культурної спадщини.

Цей проєкт став можливим завдяки співпраці з Центральним державним аудіовізуальним та електронним архівом і студією ВІАТЕЛ.

Коли: 26 листопада, 18:00

Де: Київ, Будинок кіно, Синя зала

 

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.