АНОНС: Презентація відреставрованого фільму "Український рух" 1917 року

26 листопада відбудеться презентація відреставрованого фільму "Український рух" 1917 року про Українську революцію.

Стрічка "Український рух" 1917 року – єдиний кіноматеріал, де зафільмовано керівництво Центральної Ради перед російським вторгненням. У цьому фільмі можна побачити Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, військового секретаря Миколу Порша, голову Вільного козацтва Києва Михайла Ковенка, а також низку діячів, що уможливили створення й захист української державності в роки революції.

Плівка з фільмом, яка зберігається у Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві, була скопійована для українського архіву більше ніж півсторіччя тому. До цього матеріал пройшов десятки копіювань, причому частина з них відбувалася методом перезйомки з екрану, що є найбільш руйнівним для зображення.

Для реставрації фільм вперше в Україні було відскановано у форматі 4K. Завдяки сучасним технологіям, багаторічній роботі та штучному інтелекту, команда kilok.art відновила стрічку, ліквідувавши більшість дефектів, привнесених часом.

Режисер Іван Канівець, автор реставрації кінохроніки, поділиться історією роботи над проєктом та розповість про виклики, які постали у процесі відновлення кінострічки. На презентації ви зможете дізнатися, як саме технології допомагають зберігати важливі історичні матеріали, та оцінити можливості штучного інтелекту в збереженні культурної спадщини.

Цей проєкт став можливим завдяки співпраці з Центральним державним аудіовізуальним та електронним архівом і студією ВІАТЕЛ.

Коли: 26 листопада, 18:00

Де: Київ, Будинок кіно, Синя зала

 

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.