АНОНС: Лекція Володимира Бірчака "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ"

15 листопада у Харкові відбудеться лекція історика Володимира Бірчака "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ".

У рамках циклу історичних лекцій "Як подолати Росію: спитай історика" у Харкові відбудеться перегляд документального фільму "Київські файли" (Нідерланди, 2023) спільно з DOCUDAYS UA, а також лекція "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ" Володимира Бірчака.

У 2015 році серед інших так званих "декомунізаційних" законів був прийнятий Закон України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Відтоді в Україні відкрився повний доступ до всіх документів від ЧК до КГБ, ознайомитися із якими можуть усі охочі громадяни України, іноземці чи особи без громадянства. Відкриті документи КГБ містять безліч звітів про спостереження за громадянами. 

Українська дисидентка, нідерландський шпигун-аматор та французька туристка, яку 50 років тому зрадив "коханий", натрапляють в архіві на справи, відкриті на них самих. Ці історії стали основою для документального фільму "Київські файли" (Нідерланди, 2023). 

Історик Володимир Бірчак, який був історичним консультантом фільму, розповість про те, як документальна стрічка створювалась, як шукали і відбирали людські історії, що увійшли до нього, а також про те, як склалась доля його героїв. Крім того, ви дізнаєтеся у яких архівах шукати інформацію про репресованого родича та як написати заяву в архів, а також про те, як архіви змінили свою роботу у зв' язку із повномасштабним вторгненням рф на територію України.

Спікер: Володимир Бірчак – історик, редактор "Історичної правди", заступник директора Архіву СБУ (2014-2016), сержант бригади "Хартія". 

Модератор: Вахтанг Кіпіані, історик, співзасновник "Історичної правди", сержант бригади "Хартія". 

Коли: 15 листопада, 17.00

Де: м. Харків, ЄрміловЦентр (майдан Свободи, 4)

Перед подією просимо попередньо пройти реєстрацію за посиланням.

 

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.

Харитина Кононенко. "Та, що йшла за покликом Києва"

З відновленням незалежності Київ щороку вшановує Олену Телігу, лицарку й музу національно-визвольної боротьби. Проте жодна київська вулиця не має навіть невеличкого пам'ятного знака на честь Харитини Кононенко, на 6 років старшої за Телігу діячки, яка була активною учасницею Української революції в нашій столиці.

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.