АНОНС: Лекція Володимира Бірчака "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ"

15 листопада у Харкові відбудеться лекція історика Володимира Бірчака "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ".

У рамках циклу історичних лекцій "Як подолати Росію: спитай історика" у Харкові відбудеться перегляд документального фільму "Київські файли" (Нідерланди, 2023) спільно з DOCUDAYS UA, а також лекція "Секс, шпигуни та інші секрети КГБ" Володимира Бірчака.

У 2015 році серед інших так званих "декомунізаційних" законів був прийнятий Закон України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Відтоді в Україні відкрився повний доступ до всіх документів від ЧК до КГБ, ознайомитися із якими можуть усі охочі громадяни України, іноземці чи особи без громадянства. Відкриті документи КГБ містять безліч звітів про спостереження за громадянами. 

Українська дисидентка, нідерландський шпигун-аматор та французька туристка, яку 50 років тому зрадив "коханий", натрапляють в архіві на справи, відкриті на них самих. Ці історії стали основою для документального фільму "Київські файли" (Нідерланди, 2023). 

Історик Володимир Бірчак, який був історичним консультантом фільму, розповість про те, як документальна стрічка створювалась, як шукали і відбирали людські історії, що увійшли до нього, а також про те, як склалась доля його героїв. Крім того, ви дізнаєтеся у яких архівах шукати інформацію про репресованого родича та як написати заяву в архів, а також про те, як архіви змінили свою роботу у зв' язку із повномасштабним вторгненням рф на територію України.

Спікер: Володимир Бірчак – історик, редактор "Історичної правди", заступник директора Архіву СБУ (2014-2016), сержант бригади "Хартія". 

Модератор: Вахтанг Кіпіані, історик, співзасновник "Історичної правди", сержант бригади "Хартія". 

Коли: 15 листопада, 17.00

Де: м. Харків, ЄрміловЦентр (майдан Свободи, 4)

Перед подією просимо попередньо пройти реєстрацію за посиланням.

 

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.