Служба зовнішньої розвідки України опублікувала збірку про українську еміграцію 1940–1970-х років

Служба зовнішньої розвідки України представляє збірку «Українська еміграція 40–70-х років минулого століття в архівних документах радянських спецслужб», підготовлену Галузевим державним архівом СЗРУ.

Про це інформує Служба зовнішньої розвідки України.

Діяльність радянських репресивних органів досліджена ще недостатньо. Ця тема тривалий час була закритою, а архіви чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср не були доступними для науковців і публіцистів, а також усіх, хто цікавиться історією України.

Як результат перегляду, розсекречення та вивчення архівних справ – до цього тематичного видання відібрано окремі матеріали, які свідчать про цілеспрямовану роботу органів чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср зі стеження за діячами української еміграції, політики, науки, культури, їхніми близькими і рідними за кордоном, збирання інформації про місця їхнього проживання, пересування, проведення заходів та планування спеціальних операцій із їхньої компрометації.

У збірнику вперше в науковий обіг вводяться надзвичайно цікаві архівні документи, що допомагають відкрити нові сторінки історії України. Так, до цього видання увійшли здебільшого окремі довідки, повідомлення, доповідні записки радянської розвідки.

Загалом опубліковано 143 документи з дотриманням хронології. Кожен документ має назву і відповідні пошукові відомості, де зазначено номер фонду, справи, тому та аркушу ГДА СЗРУ.

Частина перша

Частина друга

Частина третя

 

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.