Служба зовнішньої розвідки України опублікувала збірку про українську еміграцію 1940–1970-х років

Служба зовнішньої розвідки України представляє збірку «Українська еміграція 40–70-х років минулого століття в архівних документах радянських спецслужб», підготовлену Галузевим державним архівом СЗРУ.

Про це інформує Служба зовнішньої розвідки України.

Діяльність радянських репресивних органів досліджена ще недостатньо. Ця тема тривалий час була закритою, а архіви чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср не були доступними для науковців і публіцистів, а також усіх, хто цікавиться історією України.

Як результат перегляду, розсекречення та вивчення архівних справ – до цього тематичного видання відібрано окремі матеріали, які свідчать про цілеспрямовану роботу органів чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср зі стеження за діячами української еміграції, політики, науки, культури, їхніми близькими і рідними за кордоном, збирання інформації про місця їхнього проживання, пересування, проведення заходів та планування спеціальних операцій із їхньої компрометації.

У збірнику вперше в науковий обіг вводяться надзвичайно цікаві архівні документи, що допомагають відкрити нові сторінки історії України. Так, до цього видання увійшли здебільшого окремі довідки, повідомлення, доповідні записки радянської розвідки.

Загалом опубліковано 143 документи з дотриманням хронології. Кожен документ має назву і відповідні пошукові відомості, де зазначено номер фонду, справи, тому та аркушу ГДА СЗРУ.

Частина перша

Частина друга

Частина третя

 

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.