Інститут нацпам'яті спростовує міфи про 28 жовтня

28 жовтня відзначають День визволення України від фашистських загарбників.

Указом Президента України від 20 жовтня 2009 року № 836 в Україні встановлено День визволення України від фашистських загарбників. Його відзначають щорічно 28 жовтня.

Однак у фразі "Радянські війська визволили Україну від фашистських загарбників 28 жовтня 1944 року" закладені два міфи та одна неточність.

Неточність полягає в тому, що некоректно використовувати термін "фашисти" до гітлерівського режиму, який був нацистським.

Міф перший. Україну не визволили від окупантів, а тільки вигнали їх. Після того, як гітлерівські війська вигнали з України, свобода та волі для її населення не настали. Нацистський окупаційний режим змінився більшовицьким окупаційним режимом.

Міф другий. 28 жовтня — це не точна дата вигнання гітлерівців з території України, адже останні бої з нацистськими окупантами на території сучасної України відбулися майже на місяць пізніше. 28 жовтня 1944 року радянські війська лише розпочали бої за місто Чоп. Боротьба на цій ділянці розтягнулася аж до 25-26 листопада — саме тоді нацистські окупанти були вигнані з України остаточно.

Читайте більше у інформаційних матеріалах УІНП. 

 

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.

Мальтійський лицар – в оперативній розробці нквс

"Протягом кількох місяців у Парижі існує організована Токаржевським таємна організація під назвою «Орден Св. Юра» (ім’я Петлюри). Ця організація… налічує близько 20 осіб… Мета організації достеменно не з’ясована. Кажуть, що цим таємним товариством керував Василь Вишиваний…"

Австралійські українці у В’єтнамській війні

Народились у Німеччині, жили в Австралії, воювали у В’єтнамі на боці США. Матеріали австралійського національного архіву, реєстр ветеранів, журнали бойових дій розкривають крихти інформації про покоління українських мігрантів, яке було створене однією війною та потрапило на іншу.

"Пам’ять може зробити нас людьми, які змінять Україну", - Максим Остапенко

Інтерв’ю з директором "Києво-Печерської лаври" для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.