IN MEMORIAM: помер історик та голова луганської "Просвіти" Володимир Семистяга

На 75-му році життя помер історик, громадський діяч, голова луганської "Просвіти" Володимир Семистяга, який у 2014 майже два місяці провів у полоні бойовиків.

Про це повідомив член Національної спілки письменників України Євген Букет.

"Усе своє життя Володимир Семистяга присвятив утвердженню української державності. Історик за фахом, він досліджував нацистський окупаційний режим на теренах Луганщини, а відчув на собі російський. 55 днів науковець перебував у полоні бійців "ЛНР" за свою проукраїнську позицію та допомогу українській армії", – написав Євген Букет.

Семистяга був старшим викладачем кафедри історії України в Луганському державному університеті. Очолював Луганське обласне об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта". Він також був головним редактором видання "Бахмутський шлях".

У 2008 році Семистяга отримав почесне звання Заслуженого працівника освіти України. А у 2016 році — став лауреатом Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка.

У 2014 році після початку бойових дій на Донбасі Семистяга 55 днів провів у полоні бойовиків угруповання "ЛНР".

"Він розповідав мені, як його намагався вербувати полковник ФСБ РФ. Обіцяв вивезти до Ростова, створити всі умови для наукової діяльності і досліджень історії, але вже під диктовку роспропаганди. У такий спосіб намагалися використати добре імʼя українського історика для просування наративів руского міра. Після рішучої відмови Семистягу вивели на розстріл. Демонстративний. В українській пресі тоді навіть зʼявилася інформація про те, що в катівнях ЛНР загинув відомий історик, і дехто з народних депутатів та інших українських діячів пропонували посмертно присвоїти йому звання Героя України", - написав на своїй сторінці у Фейсбук дослідник історії спецслужб Олександр Скрипник.

Історію Володимира Семистяга окремою сюжетною лінією Олександр Скрипник вписав у свій документальний роман "Розстріляний на Донбасі "за ізмєну росії". Після звільнення Семистяга переїхав у Вишгород, що у Київській області, де брав активну участь у роботі регіонального об'єднання "Просвіти". 

Прощання з Володимиром Семистягою відбудеться 1 жовтня у Вишгороді на Київщині. На 11:00 заплановане відспівування у капличці на території районної лікарні (вулиця Кургузова, 1), о 12:00 — поховання.

 

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.