У Литовському національному музеї відкрилася виставка "Київська Русь. Витоки"

Це найяскравіші та найцінніші експонати з різних українських музеїв, які ніколи не експонувалися ні в Литві, ні в країнах Балтії.

Про це інформує Національний музей історії України.

На виставці відвідувачі побачать золоті та срібні вироби, розкішні прикраси еліти Київської Русі, скарби, заховані купцями, і скарби, які стали здобиччю війни чи пограбування могил. Доповнять їх зброя вікінгів та предмети побуту, ремесел і торгівлі, монети, що ходили в торгівлі того часу, експонати, присвячені часам хрещення Київської Русі.

Лише з українських музеїв на виставку привозять понад 300 експонатів загальною вартістю понад 10 мільйонів євро. Загалом на виставці буде виставлено понад 700 експонатів.

"Це частина золотого фонду українських музеїв, яку нам погодилися позичити для виставки. Ці експонати представлять спадщину розкішної Київської Русі та дадуть змогу розповісти історію творення й розквіту цієї держави раннього середньовіччя, що охоплює майже три століття", - каже генеральна директорка музею, кураторка виставки, докторка Рута Качкуте.

Експонати надані Національним історичним музеєм України, Інститутом археології НАН України, Львівським історичним музеєм, Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм, Археологічно-історичним музеєм ім. Ельбінга, ім. Національний музей історії Латвії, Музей історії культури Університету Осло, Талліннський університет, Музей Сааремаа, Музей Готланда. Виставку також доповнять матеріали з литовських музеїв: Музею грошей Банку Литви, Національного художнього музею Мікалоюса Константінаса Чюрльоніса, Військового музею Вітовта Великого, Дирекції Державного культурного заповідника Кернаве та Тракайського історичного музею. Виставка проходить під патронатом Президента Литовської Республіки Гітанаса Науседи.

Відвідати міжнародну виставку "Київська Русь. Початок" можна з 18 вересня 2024 року по 30 березня 2025 року в Будинку історій у Вільнюсі ( вул. Т. Костюшка, 3).

 

Президент-невдаха. Яка з нього користь?

Президент-невдаха найкраще гострить лезо сокири демократії. Президент-невдаха – це тест на дурнєопірність суспільства, а також – краш-тест для держави. Виявляється, невдахи страшенно корисні для народовладдя.

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.