Наріман Джелял - Почесний доктор НаУКМА

Почесним доктором НаУКМА визнано колишнього політв’язня, українського кримськотатарського політика, викладача, політолога і журналіста Нарімана Джеляла.

Таке рішення ухвалила Вчена Рада Києво-Могилянської академії.

Цим почесним званням Могилянка вшановує вітчизняних та закордонних науковців, діячів науки і техніки, громадських діячів за особливі заслуги перед Україною, також за їхній внесок в розвиток науки та освіти.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, після окупації Криму Росією 2014 року, Наріман Джелял залишався найбільш високопоставленим діячем Меджлісу, його речником і фактичним лідером. Він інформував світові медіа про стан кримськотатарського народу в умовах російської окупації.

У серпні 2021-го, за участь у Першому міжнародному саміті Кримської платформи, що проходив у Києві, Наріман Джелял був заарештований окупаційною адміністрацією після повернення до окупованого Криму. Наступного, 2022 року, російська "влада" засудила його до 17 років позбавлення волі за сфальсифікованим звинуваченням у диверсії. Перебуваючи в ув'язненні, Наріман Джелял продовжував писати статті, де аналізував ситуацію в Криму.

28 червня 2024 року його вдалося повернути в Україну.

 

"Важливо не робити з пам’яті божество", - Євгеній Стасіневич

Публічне інтерв'ю з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем у рамках виставки ГОЛОСИ Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.