АНОНС: У Польщі відбудеться Міжнародний Літній Інститут «Свідчення війни в Україні»

З 27 по 30 серпня в м. Вроцлав у Польщі відбудеться Міжнародний Літній Інститут «Свідчення війни в Україні» (WWSI).

Про це інформує Українська Асоціація Усної Історії.

Інститут був започаткований у відповідь на російську військову агресію проти України кількома партнерськими установами в липні 2022 року. Організатори Літнього інституту запропонували академічну платформу для уважного й зосередженого обговорення потреб і викликів польових досліджень і проведення інтерв'ю в контексті поточної війни в Україні.

Другий інститут пройшов у червні 2023 року, метою якого стало формулювання ключових концептуальних питань, що стосуються практики та етики досліджень у воєнний час, а також створення нової транснаціональної дослідницької мережі, яка б об'єднала дослідників, активістів та творчих особистостей, залучених до збору свідчень війни.

Цього року Літній Інститут зосереджений на дослідженні свідчень у пошуку справедливості, маючи на меті виробити нові дисциплінарні підходи до усної історії, вивчення пам'яті та антропології, надаючи жертвам війни простір довіри та гідності. 

Свідчення очевидців відіграють ключову роль у розкритті злочинів, встановленні винності військових злочинців і відшкодуванні жертвам. Свідчення з перших вуст служать не лише ключовими компонентами судових процесів, але й міцною основою для дотримання прав людини та міжнародного права під час збройних конфліктів. Крім того, така юридична робота зі свідками закладає основу для відновлення довіри до правової системи та зміцнення миру в постконфліктних суспільствах.

Концепція геноциду становить особливий інтерес у межах WWSI 2024. З 2014 року риторика геноциду тестується для юридичної кваліфікації злочинів Російської Федерації, скоєних в Україні. Також протягом WWSI 2024 буде зосереджена увага на досвіді окупації та пошуку справедливості на колишніх окупованих територіях.

Протягом чотирьох днів Інституту запрошені спікери проведуть презентації, майстер-класи та менторські зустрічі з учасниками щодо сучасних тенденцій наукових і творчих рефлексій на тему війни в Україні.

З програмою Літнього інституту WWSI 2024 можна ознайомитися тут.

 

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.