АНОНС: У Польщі відбудеться Міжнародний Літній Інститут «Свідчення війни в Україні»

З 27 по 30 серпня в м. Вроцлав у Польщі відбудеться Міжнародний Літній Інститут «Свідчення війни в Україні» (WWSI).

Про це інформує Українська Асоціація Усної Історії.

Інститут був започаткований у відповідь на російську військову агресію проти України кількома партнерськими установами в липні 2022 року. Організатори Літнього інституту запропонували академічну платформу для уважного й зосередженого обговорення потреб і викликів польових досліджень і проведення інтерв'ю в контексті поточної війни в Україні.

Другий інститут пройшов у червні 2023 року, метою якого стало формулювання ключових концептуальних питань, що стосуються практики та етики досліджень у воєнний час, а також створення нової транснаціональної дослідницької мережі, яка б об'єднала дослідників, активістів та творчих особистостей, залучених до збору свідчень війни.

Цього року Літній Інститут зосереджений на дослідженні свідчень у пошуку справедливості, маючи на меті виробити нові дисциплінарні підходи до усної історії, вивчення пам'яті та антропології, надаючи жертвам війни простір довіри та гідності. 

Свідчення очевидців відіграють ключову роль у розкритті злочинів, встановленні винності військових злочинців і відшкодуванні жертвам. Свідчення з перших вуст служать не лише ключовими компонентами судових процесів, але й міцною основою для дотримання прав людини та міжнародного права під час збройних конфліктів. Крім того, така юридична робота зі свідками закладає основу для відновлення довіри до правової системи та зміцнення миру в постконфліктних суспільствах.

Концепція геноциду становить особливий інтерес у межах WWSI 2024. З 2014 року риторика геноциду тестується для юридичної кваліфікації злочинів Російської Федерації, скоєних в Україні. Також протягом WWSI 2024 буде зосереджена увага на досвіді окупації та пошуку справедливості на колишніх окупованих територіях.

Протягом чотирьох днів Інституту запрошені спікери проведуть презентації, майстер-класи та менторські зустрічі з учасниками щодо сучасних тенденцій наукових і творчих рефлексій на тему війни в Україні.

З програмою Літнього інституту WWSI 2024 можна ознайомитися тут.

 

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.