АНОНС: презентація нового цифрового ресурсу Центрального державного історичного архіву України, м. Львів

У Львові 5 січня відбудеться презентація нового цифрового ресурсу Центрального державного історичного архіву України, м. Львів на єдиній платформі «Міжнародний пошуковий портал».

Про це повідомляє Центральний державний історичний архів України, м. Львів.

ЦДІАЛ стане 5 центральним архівом, який долучиться до пошукового порталу українських архівів, та 7 загалом. В день презентації буде представлено 50 описів фондів та 500 000 оцифрованих копій архівних документів. Портал планується постійно поповнювати новими копіями.

Серед них – колекція грамот на пергаменті, що містить левову частку найдавніших унікальних документів Національного архівного фонду України, фонди гродських і земських судів Руського воєводства XV-XVIII століть, метричні книги римо-католицького віросповідання Галичини XVII-XX століть, особові фонди визначних діячів України (митрополит Андрей (Шептицький).

Проєкт реалізується в рамках співпраці Центрального державного історичного архіву України, м. Львів та ПП "Архівні інформаційні системи".

Спікери заходу:

Анатолій ХРОМОВ – Голова Державної архівної служби України,

Олеся СТЕФАНИК – директор Центрального державного історичного архіву України, м. Львів,

Кирило ВІСЛОБОКОВ – директор ПП "Архівні інформаційні системи".

Захід відбудеться за участі Голови Львівської обласної військової (державної) адміністрації Максима КОЗИЦЬКОГО, керівників наукових інституцій Львова.

Коли: 5 січня 2024 року о 14.00 

Де: актова зала Господарського суду Львівської області, вул. Личаківська, 128, м. Львів 

Захід є відкритим для представників медіа.

 Міжархівний пошуковий портал створено за ініціативи і підтримки Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова, ПП "Архівні інформаційні системи" у співпраці з Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України, Центральним державним архівом громадських об'єднань та україніки, Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України, Центральним державним історичним архівом України, м. Київ, Державним архівом Львівської області та Державним архівом Полтавської області, у майбутньому планується доручення всіх центральних та обласних архівів.

 

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.

Мальтійський лицар – в оперативній розробці нквс

"Протягом кількох місяців у Парижі існує організована Токаржевським таємна організація під назвою «Орден Св. Юра» (ім’я Петлюри). Ця організація… налічує близько 20 осіб… Мета організації достеменно не з’ясована. Кажуть, що цим таємним товариством керував Василь Вишиваний…"

Австралійські українці у В’єтнамській війні

Народились у Німеччині, жили в Австралії, воювали у В’єтнамі на боці США. Матеріали австралійського національного архіву, реєстр ветеранів, журнали бойових дій розкривають крихти інформації про покоління українських мігрантів, яке було створене однією війною та потрапило на іншу.