Грушевський на слоні: дослідники знайшли досі невідому карикатуру на історика

Невідому досі карикатуру на Михайла Грушевського виявила співробітниця Інститут рукопису НБУВ Лариса Гарбар.

Про це на своїй сторінці у фейсбук написала історикиня Оксана Юркова.

"Всі, сподіваюсь, бачили Грушевського на мамонті? Так от! Грушевський і на слоні їздив! Можете самі пересвідчитись. Ще й будинок Української Центральної Ради возив. У грушевськознавців - свято", - написала Оксана Юркова.

Невідому карикатуру виявили під час підготовки онлайн-виставки до 145-річчя з дня народження Олександра Олеся. Лариса Гарбар звернула увагу на кілька художніх творів, що зберігаються у фонді Олеся в Інституті рукопису. Людина на слоні  нагадувала Михайла Грушевського.

Встановити автора карикатури дослідникам поки не вдалося. 

 

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.