У Києві стартував проєкт "Стріткод: історія на кожному кроці"

Проєкт Стріткод: історія на кожному кроці розповідає про видатних людей минувщини і сьогодення, на чию честь названі наші вулиці, прямо з просторів цих самих вулиць.

Про це повідомив Український інститут національної пам'яті.

Перші 38 табличок вже з'явилися на вулицях Києва. А саме: на честь історика і державника Михайла Грушевського, поета і дисидента Василя Стуса, видатного актора Івана Миколайчука, генерала Армії УНР Олексія Алмазова, полковника Петра Болбочана та ін.

А також на вулицях, у назвах яких вшанована пам'ять про наших сучасників, що загинули під час російської агресії. На честь: активіста та воїна Романа Ратушного, молодої математикині Юлії Здановської, військкора Олександра Махова, актора Павла Лі.

Команда проєкту збирає цікаву інформацію, яку верифікують історики, і маркують вулиці авторськими табличками (стріткодами), з яких можна перейти на сайт за QR-кодом, щоб дізнатися більше про постать з назви вулиці.

"Якщо і зберігати історію – то на кожному кроці. Щодня ми ходимо вулицями, які промовляють до нас іменами у своїх назвах. Деякі з них - більш підсвічені, але більшість поки що маловідомі. Це імена людей, які любили Україну, жили нею, впливали на хід історії, помилялися, еволюціонували у поглядах. Саме завдяки ним, їхнім діям, а не якимось абстрактним "договорам, боротьбі чи просвітництву" ми з вами живемо зараз у Вільній і Незалежній. За усім стояли люди", - переконані автори проєкту.

Окрім основної діяльності, команда ГО створила свій перший освітній проєкт – "Незламні назавжди. Герої в назвах вулиць". У рамках нього будуть підготовлені матеріали про 10 незламних українців різних історичних періодів, щоб продемонструвати тяглість історії та нашої стійкості.

На основі цих матеріалів буде створено презентацію для українських шкіл для проведення "Уроків Незламності". Щоб безкоштовно отримати цей матеріал – треба заповнити анкету.

Автори проєкту переконані, що історія України - це багато-багато історій окремих чудових людей, про яких треба розповідати: "Якщо і зберігати історію – то на кожному кроці. Щодня ми ходимо вулицями, які промовляють до нас іменами у своїх назвах. Деякі з них - більш підсвічені, але більшість поки що маловідомі. Це імена людей, які любили Україну, жили нею, впливали на хід історії, помилялися, еволюціонували у поглядах. Саме завдяки ним, їхнім діям, а не якимось абстрактним "договорам, боротьбі чи просвітництву" ми з вами живемо зараз у Вільній і Незалежній. За усім стояли люди".

Проєкт реалізовує ГО "Історична Платформа" Стріткод: історія на кожному кроці

Матеріал про сучасників ГО "Історична платформа" готує спільно з Меморіал героїв

Партнер: Український інститут національної пам'яті.

"Проєкт "Стріткод" в Києві реалізується за підтримки Департамента суспільних комунікацій КМДА в рамках програми "Громадський бюджет участі".

 

Створення дивізії «Галичина», як політичний проект та цивілізаційний вибір

Однією з найбільш контроверсійних сторінок українського національно-визвольного руху є історія дивізії військ СС «Галичина». Практично кожне згадування дивізії в науковій літературі чи публіцистиці, супроводжується розповсюдженням міфів та пропагандистських штампів.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.