Генерал-губернаторка Канади вибачилася за нагородження члена "Ваффен-СС" Орденом Канади

Йдеться про колишнього президента Світового конгресу українців Петра Саварина.

Про це пише у National Post.

Офіс генерал-губернатора Канади висловив глибокий жаль з приводу того, що людина з Альберти, яка воювала на боці нацистського підрозділу під час Другої світової війни, у 1987 році була нагороджена Орденом Канади.

Заява генерал-губернаторки Мері Саймон стосувалася Петра Саварина – канадського юриста українського походження, ректора Університету Альберти з 1982 по 1986 рік та колишнього президента Світового конгресу українців, який у той час називався Світовим конгресом вільних українців. Він також був президентом Асоціації прогресивних консерваторів Альберти та віцепрезидентом Прогресивно-консервативної партії Альберти.

"З глибоким жалем ми визнаємо, що пана Пітера Саварина було призначено до Ордену Канади в 1987 році, і ми висловлюємо наші щирі вибачення канадцям за будь-які страждання чи біль, які могло спричинити його нагородження", — йдеться в заяві.

Петро Саварин народився у селі Зубрець Бучацького повіту, тепер Бучацький район Тернопільської області. Під час Другої світової війни він був добровольцем у складі дивізії Ваффен-СС "Галичина" — підрозділі, створеному нацистами для боротьби з Радянським Союзом.

У 1949 році він емігрував до Канади, де був активним членом "Братства колишніх вояків 1-ї УД УНА" та громадським і політичним діячем.

Петро Саварин помер 6 квітня 2017 року в Едмонтоні, і відповідно до статуту Ордена Канади його нагорода була автоматично скасована. 

 

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.