В Іспанії затримали контрабандистів, які вивезли з України "скіфське золото"

Іспанська поліція повідомила про конфіскацію викрадених з України старовинних золотих виробів вартістю 60 мільйонів євро після того, як правоохоронці спіймали злодіїв при спробі продати їх у Мадриді.

Про це пише "Європейська правда" з посиланням на Reuters.

За даними правоохоронців, мова йде про 11 предметів, загалом ювелірні вироби, включаючи складні намиста, браслети й сережки, які датуються греко-скіфським періодом між VIII і IV століттями до нашої ери.

Прикраси були виставлені в одному з київських музеїв у 2009-2013 роках, а в 2016 році їх вивезли контрабандою з України, йдеться в заяві поліції Мадрида.

Як зазначають правоохоронці, на артефакти були підроблені документи, щоб виглядало так, ніби вони належать українській православній церкві. 

У межах цього розслідування заарештували трьох громадян Іспанії та двох громадян України — один з них православний священник. Їх викрили, коли вони продали один із викрадених предметів — золотий пояс із головами баранів — на приватному аукціоні в Мадриді. У Службі безпеки України додали, що затриманий православний священник був представником УПЦ Московського патріархату.

Поліція Іспанії не розкриває імен злодіїв. Але поліція показала відео, як виглядають вкрадені реліквії. Його проаналізувала Кореспондентка  Бабель Ганна Мамонова:.

"- Велика ажурна пектораль на відео. Це нагрудна царська прикраса з чотирьох джгутів із зображеннями тварин і рослин. У 2013 році вона точно була у власності приватного "Родовід музей" – зібрання артефактів, частина з яких чорна археологія.

- Флакон. Золота ємність для зберігання ароматичних олій, прикрашена сердоліком та зерню III ст. до н.е. Власність у 2013 році "Родовід музей".

- Ажурні золоті сережки. З одного боку голова коня, з іншого - барана, ІІ ст. до н.е. Власність у 2013 році "Родовід музей".

- Золота брошка. Власність у 2013 році "Родовід музей".

- Пектораль в один рядок з пастухами та тваринами. Власність у 2013 році "Родовід музей".

Це те, що відкопала в архіві, - фотографії 2009 і 2013 років. Тоді "Родовід музей" проводив виставки. Він сам передавав журналістам ці фото. У 2009 році в Мистецькому арсеналі була виставка, у 2013-му - золото виставляли на Міжнародному форумі інвестицій та інновацій. Після 2013 року "Родовід музей" фото не надсилав, тому акцентувала увагу саме на цій даті.

ТОВ Родовід Музей дотепер на 100 відсотків належить Ігорь Дідковському. Дідковський очолював Мистецький арсенал у 2007 – 2010 році. Причетний до розпилу бюджетних коштів при будівництві Арсеналу. Друг Петра та Віктора Ющенків. До Арсеналу Дідковський через групу компаній "Родовід" (також зустрічається назва "МИР") мав тісні контакти з Віктором Пінчуком. Через Індустріальний союз Донбасу контактував ще з одним приватним колекціонером - промисловцем - великим любителем скіфів Сергієм Тарутою", - зауважила Ганна Мамонова.

Нагадаємо, що колекція "скіфського золота", яка була виставлена в музеї в Нідерландах у 2014 році, коли РФ окупувала Крим, мали повернути в Україну. 9 червня Верховний суд Нідерландів підтримав рішення попередньої інстанції у справі про долю "скіфського золота" і постановив передати його Україні.

 

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.