З'явився указ про лауреатів Шевченківської премії і новий склад комітету

Президент Володимир Зеленський своїм указом оголосив лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2023 рік і затвердив новий склад Шевченківського комітету.

Національну премію України імені Тараса Шевченка 2023 року присуджено:

Калитко Катерині Олександрівні, поетесі – за книгу поезій Орден мовчальниць;

Компаніченку Тарасу Вікторовичу, Бережнюку Максиму Павловичу, Данилейку Северину Володимировичу, Криську Ярославу Андрійовичу, Охрімчуку Сергію Михайловичу, виконавцям гурту Хорея Козацька – за авдіоальбом Пісні Української революції;

Назаренку Михайлу Йосиповичу, літературознавцеві - за книгу Крім Кобзаря. Антологія української літератури. 1792 - 1883" у двох частинах;

Портнікову Віталію Едуардовичу, журналістові - за публіцистичні статті та виступи останніх років;

Цілик Ірині Андріївні, режисерці - за документальний фільм Земля блакитна, ніби апельсин.

До слова, аудіоальбом був створений гуртом "Хорея Козацька" та його лідером Тарасом Компаніченком з ініціативи й у співпраці з Український інститут національної пам'яті. 

"Коли згадують результати роботи нашої команди в Український інститут національної пам'яті здебільшого говорять про декомунізацію. Але насправді ми не лише успішно усували совкове, але й творили чи підтримували якісний український культурний продукт. Євгенія Подобна отримала Шевченківську премію за наш спільний проєкт "Дівчата зрізають коси". Серед цьогорічних лауреатів ще один підтриманий нашою командою "Пісні української революції". Вітаю і дякую усім авторам, особливо Тарас Компаніченко", -зазначив історик, народний депутат України Володимир В'ятрович.

Повідомляється, що в 2023 році розмір Шевченківської премії складає 429 тисяч гривень.

Також Глава держави затвердив новий персональний склад Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, з ним можна ознайомитися в указі Президента України

Нагадаємо, у 2023 році вперше в історії Шевченківської премії 9 березня не були оприлюднені імена лауреатів та не опублікований відповідний указ президента. Наступного дня стало відомо, що список вирішили доповнити новою номінацією - За внесок у перемогу, і оголосити раніше визначених лауреатів та нових 22 травня.

 

Теми

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.