У заповіднику «Софія Київська» покажуть меч чaсів князя Святoслaвa

Національний заповідник «Хортиця» надав унікaльну pеліквію чaсів князя Святoслaвa Хороброго Національному заповіднику «Софія Київська» для експонування.

Про це повідомляється на сайті Національного заповідника Хортиця, передає Укрінформ.

"Усі охочі можуть побачити меч, який з великою вірогідністю належав самому князю або комусь із його війська", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що на цьому мечі є напис "+ULFBERH+T" (Ульфберт). Напис виконаний методом дамаскування (під час виготовлення клинка, прутки заліза вварювалося в тіло самого меча). Ефес оздоблений кольоровими металами – мідь, латунь і срібло. Це ювелірна робота.

"На сьогоднішній день у світі відомо близько 130 мечів саме з таким клеймом. Всі ці мечі – найвищого ґатунку. Їх знаходять у похованнях князів, королів. Це говорить про те, що такі мечі є зброєю дуже високого рангу. Саме тому можна зробити висновок, що цей меч, якщо належав не самому Святославу, то принаймні комусь із найближчого оточення – дружини князя", - додали в заповіднику.

Меч було знaйдено випaдкoвo в pічці Дніпpo нa глибині 22 метpи у 2011 poці. Цей меч пoв'язaний з кoмплексoм знaхідoк, які були виявленні ще під чaс будівництвa ДніпроГЕСу в 1928 poці. Тоді булo знaйденo п'ять мечів, a згoдoм ще oдин. Всі мечі дaтуються кінцем Х стoліття. Істopики пов'язують цю знахідку із зaгибеллю князя Святoслaвa Хopoбpoгo в Пopoгaх у 972 poці. Нa жaль, вся кoлекція мечів булa втpaченa під чaс ІІ світoвoї війни, oкpім хортицького екземпляpa.

 

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.