Укрдержархів виклав у вільний доступ кінодокументи періоду Української Революції

Онлайн-ресурс «Українське німе кіно», започаткований Державною архівною службою України, поповнився кіноновинками

Про це йдеться на офіційному сайті Державної архівної служби України.

Онлайн-ресурс поповнився кіноновинками, а саме:
Кіносюжет "Переговори про мир" 1917 року, архівний № 2458
Кінофільм "Катастрофа в Києва" 1918 року, архівний № 1975

Представлені кінодокументи відносяться до періоду Української Революції 1917-1921 рр.:, часи Центральної Ради, Української Держави і Директорії УНР. Невелика за обсягом, у порівнянні із оприлюдненою на платформі кіноспадщиною Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ), ця колекція із фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву є не менш цінною і водночас найбільш невідомою як для істориків та кінознавців, так і широкого загалу.

Оцінюючи труднощі роботи з цими рухомими зображеннями, хоча б з огляду на той факт, що в тогочасній кінопродукції умовно виділяють: проросійські-царські кіноагітки російських кіностудій та прорадянські кіноагітки радянських кіностудій, які працювали в Києві, Одесі та Харкові, а також проукраїнські фільми, створені кіностудією "Українфільм" (заснована за Павла Скоропадського), переконані, що запропоновані увазі користувачів кінодокументи потребують ретельної практики історичної критики джерел, а не "проживання" поза традиційним джерельним каноном.

14 вересня 2021 року Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов під час пресконференції в Укрінформі презентував онлайн-проєкт"Архів українського німого кіно", орієнтований на дослідників різних сфер: науковців, кінематографістів, журналістів, а також на широке коло користувачів. Перша частина цього проєкту була завантажена 2022 року і містила 189 кінодокументів, завантаження другої частини було розпочато у 2023 році. Проєкт представлено на ютуб сторінці Укрдержархіву .

 
Теми

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.