Названо лауреатів Шевченківської премії 2023 року

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оприлюднив прізвища переможців у номінаціях "Література", "Публіцистика, журналістика", "Літературознавство і мистецтвознавство", "Музичне мистецтво", "Кіномистецтво"

Список лавреатів у різних номінаціях опублікували на сайті Комітету премії.

Цьогоріч оголошення лавреатів вперше за історію премії відбулося не 9 березня в день народження Тараса Шевченка.

Література 

Премію присудили Катерині Калитко за збірку поезій "Орден мовчальниць". "Орден мовчальниць" — збірка поезій Катерини Калитко, видана 2021 року у видавництві Meridian Czernowitz.

Літературознавство і мистецтвознавство

Премію присудили Михайлові Назаренку за книжку "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах

Публіцистика і журналістика

Премію присудили Віталію Портнікову за "публіцистичні статті та виступи останніх років".

Музичне мистецтво

Премію присудили Компаніченку Тарасу, Бережнюку Максимові, Данилейку Северинові, Криськові Ярославу, Охрімчуку Сергієві , виконавцям гурту "Хорея Козацька" за авдіоальбом "Пісні Української революції".

Кіномистецтво

Премію присудили  Ірині Цілик за стрічку "Земля блакитна, ніби апельсин".

Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.

Мальтійський лицар – в оперативній розробці нквс

"Протягом кількох місяців у Парижі існує організована Токаржевським таємна організація під назвою «Орден Св. Юра» (ім’я Петлюри). Ця організація… налічує близько 20 осіб… Мета організації достеменно не з’ясована. Кажуть, що цим таємним товариством керував Василь Вишиваний…"

Австралійські українці у В’єтнамській війні

Народились у Німеччині, жили в Австралії, воювали у В’єтнамі на боці США. Матеріали австралійського національного архіву, реєстр ветеранів, журнали бойових дій розкривають крихти інформації про покоління українських мігрантів, яке було створене однією війною та потрапило на іншу.