У Єгипті вперше за 100 років знайшли папірус із текстами з Книги мертвих

У Єгипті за 25 кілометрів від Каїру археологи знайшли 16-метровий папірус, вік якого оцінюють у понад дві тисячі років

Про це пише видання Egypt Independent.

Папірус містився в одному із 250 саркофагів у Саккарі — стародавньому єгипетському некрополі, де розташовані численні піраміди, гробниці та майстерні бальзамування. Папірус датований приблизно 50 роком до нашої ери. 

Дослідники ще займаються перекладом тексту на папірусі. Але відомо, що він містить фрагменти зі знаменитої Книги мертвих. Це збірка урочистих релігійних текстів, які мали посприяти переходженню померлого до потойбіччя та досягненню умиротворення. Такі папіруси поміщали всередину саркофагів при похованні людини. Утім, існують різні варіації Книги мертвих, тож вивчення цього тексту може допомогти краще зрозуміти вірування стародавніх єгиптян щодо посмертного життя.

Знахідка, яка є першою подібною за століття, отримала назву папіруса Вазірі на честь Мостафи Вазірі (Mostafa Waziri), який є генеральним секретарем Вищої ради старожитностей Міністерства культури Єгипту. Її представлять для огляду у Великому єгипетському музеї після його відкриття.

 

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.

Пожежа. Уривок із книжки Максима Беспалова "У пошуках Єви"

Випадково натрапивши на могилу Єви та Марії Ориняк у пенсильванських лісах, Максим Беспалов прийшов до головного пошуку свого життя — історії власної родини. Автор пише про еміграцію, епідемію та війну. Про те, як понад 100 років тому карпатські бойки ставали шахтарями в далекій Централії та помирали там від силікозу. Як під час Першої світової мобілізовані до австрійської армії галичани мали зв’язок з Америкою, проте не мали його з родичами по інший бік Карпат.

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.