В український прокат вийшов документальний фільм про Грицька Чубая

Документальний фільм «Чубай. Говорити знову» можна подивитися у кінотеатрах з 19 січня

В кінотеатрах Києва, Львова, Сум та Дніпра 19 січня вийшов у прокат документальний фільм про українського поета, перекладача, мистецтвознавця Грицька Чубая.

Про поета у фільмі розповідатимуть його друзі – письменники, художники, філософи, які були свідками його життя і творчості, члени родини: Галина Чубай, Тарас Чубай, Соломія Чубай, Василь Герасим'юк, Юрій Брилинський, Микола Рябчук, Роман Кісь, Орест Яворський, Роман Готра, Юрій Винничук, Ігор Калинець, Богдан Стельмах, Влодко Кауфман, Йосип Іванкевич, Катерина Немиря, Святослав Максимчук, Мирослав Греділь.

Ведучий докуменьного фільму - письменник і музикант Сергій Жадан. Оператор-постановник ― Роман Єленський, художник-постановник ― Олексій Хорошко, композитор ― лідер гурту "Плач Єремії", син митця Тарас Чубай. 

Грицько Чубай народився 23 січня 1949 року. Він був одним з лідерів українського літературно-мистецького андеґраунду 1960-их 1970-х та 1980-х років. Чубай видавав перший у Львові самвидавний літературно-мистецький часопису "Скриня". Його поезія побачила світ у книжках лише після його смерті: "Говорити, мовчати і говорити знову" (1990), "Плач Єремії" (1999) , "Скоромовка не для вовка" (2008) ― збірка віршів для дітей, "П'ятикнижжя" (2013).

 
.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.