У Могилянці відновлюють щорічні наукові семінари з історії

Після трирічної перерви Науково-дослідний центр "Спадщина Києво-Могилянської академії" та кафедра історії Національного університету "Києво-Могилянська академія" відновлюють щорічні наукові семінари, присвячені обговоренню широкого кола проблем освіти й освіченості в домодерній Україні

Після трирічної перерви Науково-дослідний центр "Спадщина Києво-Могилянської академії" та кафедра історії Національного університету "Києво-Могилянська академія" відновлюють щорічні наукові семінари, присвячені обговоренню широкого кола проблем освіти й освіченості в домодерній Україні.

Цьогорічний семінар заплановано на 30 січня. 
 
Програма наукового семінару "Проблеми освіти й освіченості в ранньомодерній Україні"
30 січня 2023 р., ЦПЄС
10.00–10.05 – вступне слово. Максим Яременко (НаУКМА)
10.05–11.30 – Секція І. Освіта й освіченість козацької старшини: практики та проекти
Модератор: Володимир Маслійчук (НаУКМА)
Дискутант: Максим Яременко (НаУКМА)
Вчителі Юрія Хмельницького. Сергій Багро (НЗ "Софія Київська", НаУКМА)
Книжки з провенієнціями представників козацько-старшинського роду Сулим у фондах українських бібліотек. Ірина Ціборовська-Римарович (НБУВ)
Ідея і проекти рицарських шкіл в Гетьманщині. Олексій Сокирко (КНУ ім. Т. Шевченка)
11.30–12.00 – Перерва
12.00–13.30 – Секція ІІ. Вихователі та вихованці
Модератор: Олексій Сокирко (КНУ ім. Т. Шевченка)
Дискутант: Ярослав Затилюк (ІІУ НАНУ, НМІУ)
Білгородський єпископ Петро (Смілич) та освітні зміни 1735–1742 рр. Володимир Маслійчук (НаУКМА)
Гравер Григорій Левицький і Київська академія. Наталія Бондар (НБУВ)
Разом зі Сковородою: "чорнухинське земляцтво" в Київській академії в другій чверті XVIII ст. (чисельність, склад, мотиви навчання). Вадим Назаренко (НМНАПУ)
13.30-14.00 – Перерва
14.00–15.30 – Секція ІІІ. Філософія та богослов'я
Модератор: Наталія Бондар (НБУВ)
Дискутант: Роман Кисельов (Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ)
Проповіді Йоаникія Галятовського зі збірника "Ключ розуміння": авторські зміни та інтенції. Ольга Максимчук (НБУВ)
Впливи на могилянську філософію XVII–XVIII ст.: джерела та їх засвоєння. Микола Симчич (І-т філософії ім. Г. Сковороди НАНУ)
Філософські курси Києво-Могилянської академії: пастки та перспективи дослідження. Микола Федяй (І-т філософії ім. Г. Сковороди НАНУ)






Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.

Пожежа. Уривок із книжки Максима Беспалова "У пошуках Єви"

Випадково натрапивши на могилу Єви та Марії Ориняк у пенсильванських лісах, Максим Беспалов прийшов до головного пошуку свого життя — історії власної родини. Автор пише про еміграцію, епідемію та війну. Про те, як понад 100 років тому карпатські бойки ставали шахтарями в далекій Централії та помирали там від силікозу. Як під час Першої світової мобілізовані до австрійської армії галичани мали зв’язок з Америкою, проте не мали його з родичами по інший бік Карпат.

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.