Музейники зібрали понад 5500 одиниць артефактів з деокупованих територій

22 грудня у Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулась подія «Музейні діалоги. Різдвяна зустріч у Музеї війни»

22 грудня у Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбулась подія "Музейні діалоги. Різдвяна зустріч у Музеї війни". Захід відвідали Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України, та заступниці Міністра Галина Григоренко та Анастасія Бондар.

 

Музейники розповіли про реалізовані проєкти й поінформували про документування сучасної війни після повномасштабного вторгнення російського агресора 24 лютого 2022 року. Серед здобутків музею:

  • понад 5500 одиниць артефактів, зібраних музейними співробітниками під час експедицій на визволених територіях. Зокрема це стало можливим завдяки співпраці зі Збройними силами України, місцевою владою, волонтерами та місцевими жителями; 

  • 16 виставок за 9 місяців. Їх проводили як на території Меморіалу, так і у 12 країнах світу: Франції, Південній Кореї, Німеччині, Чорногорії, Швеції, Польщі, Туреччині, Словаччині, Чехії, Литві, США та Люксембурзі;

  • "Київ: репортаж одного дня. 8 березня 2022 року" – перша у світі музейна фотовиставка про сучасний етап російсько-української війни. Вона експонувалась у 10 країнах світу;

  • "Україна – розп'яття" – перша у світі музейна стаціонарна виставка про війну, яка триває, створена під час цієї ж війни;

  • "За волю України!" – перша міжнародна музейна виставка в Європі України у статусі держави-кандидата на вступ до ЄС. Вона відкрилась 21 вересня 2022 року в культурній столиці Європи – литовському Каунасі.

"Всі ці проєкти стали першими кроками музею на шляху до інтеграції в європейський та світовий культурний простір. Ми вдячні Збройним силам України, адже без їхньої підтримки жоден з проєктів неможливо було б реалізувати", – розповів Юрій Савчук, директор Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.

Пожежа. Уривок із книжки Максима Беспалова "У пошуках Єви"

Випадково натрапивши на могилу Єви та Марії Ориняк у пенсильванських лісах, Максим Беспалов прийшов до головного пошуку свого життя — історії власної родини. Автор пише про еміграцію, епідемію та війну. Про те, як понад 100 років тому карпатські бойки ставали шахтарями в далекій Централії та помирали там від силікозу. Як під час Першої світової мобілізовані до австрійської армії галичани мали зв’язок з Америкою, проте не мали його з родичами по інший бік Карпат.

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.