У Швеції знайшли два мечі вікінгів

Мечі були встромлені у могилу вертикально

Про це повідомляє сайт nauka.ua.

 
фото: Arkeologerna, Statens historiska museer. CC-BY.

Дослідники шведської археологічної компанії "Arkeogerna" займалися розкопками поруч з автомобільною дорогою Е18 неподалік міста Кьопінг. Там розташований великий могильник із близько сотнею захоронень, датованих 600-1000-ми роками нашої ери, тобто пізньою залізною добою та епохою вікінгів.

Нові знахідки стосуються кургану, який через 200-300 років після зведення був доповнений ще двома кам'яними гробницями. Там віднайшли кремовані кістки людей і тварин і ведмежі кігті. Всередині однієї з гробниць археологи також знайшли велику кількість скляних намистин. У двох інших — два мечі, залишені незвичайним способом приблизно 1200 років тому.

Два стародавні мечі були встромленими вертикально у землю посеред відповідних могил, що дуже нетипово. Поки що науковці не можуть однозначно відповісти, чому зброю розмістили саме так, але припускають, що це могли зробити близькі люди померлих, щоб позначити місце захоронення.

Не виключено, що це також своєрідний акт вшанування небіжчиків через можливість відвідати їхні могили й доторкнутися до їхніх мечів. Археологи сподіваються, що зможуть отримати більше інформації про похованих після вивчення їхніх кісток.

Перед відходом у вічність. До 60-ї річниці смерті Андрія Мельника

Остання зустріч з полковником відбулася у неділю 1 листопада 1964 року. Маковецький увійшов до кімнати, де лежав Андрій Мельник, а біля нього сиділа дружина Софія. У сусідній кімнаті перебували лікар і медсестра готові надати хворому допомогу на кожен його поклик. Стан хворого гіршав з кожною хвилиною.

Пожежа. Уривок із книжки Максима Беспалова "У пошуках Єви"

Випадково натрапивши на могилу Єви та Марії Ориняк у пенсильванських лісах, Максим Беспалов прийшов до головного пошуку свого життя — історії власної родини. Автор пише про еміграцію, епідемію та війну. Про те, як понад 100 років тому карпатські бойки ставали шахтарями в далекій Централії та помирали там від силікозу. Як під час Першої світової мобілізовані до австрійської армії галичани мали зв’язок з Америкою, проте не мали його з родичами по інший бік Карпат.

Пам'яті Михайла Бойчука

26 листопада 1936-го Михайло Бойчук був заарештований за звинуваченням у шпигунстві як "один з керівників націонал-фашистської терористичної організації". Після півроку слідства художника разом з учнями-однодумцями розстріляли у підвалах внутрішньої тюрми НКВС у Києві. Твори Михайла Бойчука та бойчукістів було вилучено з музейних експозицій та запасників у спецфонд і знищено.

Лист до братів-юдеїв. Найдавніший документ зі згадкою про Київ написаний івритом?

Справжньою сенсацією для науковців у 1960-х роках стала знахідка документа, написаного за часів Давньої Русі, на її теренах, ще й зі згадкою Києва. Щоправда, йдеться не про літопис чи хроніку. Тож про якісь важливі політичні події з нього годі було дізнатися. Та й зберігався він не в Києві, а в Каїрі. У сховищі тамтешньої синагоги Бен-Езра.