Радянські міліціонери заважають демонтувати пам'ятник чекістам у Миколаєві

Начальник управління культури Миколаївської міськради Юрій Любаров заявив, що зараз не час зносити "пам'ятник чекістам" ані повністю, ані частково

Як повідомляє сайт Новини N, 13 жовтня у Миколаєві стався конфлікт навколо "пам'ятника чекістам", який намагалися знести представники "Народного руху".

 

У 1977 році у Миколаєві було встановлено пам'ятний знак на честь "60-річчя радянської міліції". Пам'ятник має вигляд чоловічої фігури з "будьонівкою" на голові та написами російською мовою "Бесстрашным воинам – работникам милиции, павшим в боях за Родину и при исполнении служебного долга" та "Построен в честь 60-летия Советской милиции".

Пам'ятник є місцем поклоніння для радянських міліціонерів та має неформальну назву "пам'ятник чекістам".

З 2016 року ряд громадських організацій вимагають демонтувати пам'ятний знак в рамках декомунізації. Тоді їх підтримували Український інститут національної пам'яті та обласна державна адміністрація. Однак, їм протидіють ветерани радянської міліції.

Пам'ятниий знак визнали пам'яткою історії та кульутри місцевого значення ще в радянський час (постановою Миколаївського облвиконкому № 498 від 15 вересня 1981 року). У 2016 році Миколаївська облдержадміністрація зробила подання на позбавлення цього пам'ятника статусу пам'ятки. Однак, Мінкульт попросив додаткових аргументів і пам'ятник "радянським міліціонерам" залишився у переліку пам'яток. 

13 жовтня представники "Народного руху" спробували демонтувати "будьонівку". Однак, агресивно налаштовані радянські міліціонери погрожували спалити автомобіль прихильників демонтажу.

На місце конфлікту прибув начальник управління культури Миколаївської міськради Юрій Любаров. Чиновник заявив, що зараз не час зносити пам'ятник ані повністю, ані частково. Але при цьому пообіцяв зробити подання на виключення пам'ятника з реєстрів пам'яток.

– Спочатку ми пишемо заяву на Кіма (голову Миколаївської ОВА, – прим. ред.), просимо, щоб він підтримав наше звернення на Міністерство культури. Міністерство культури викреслює цю пам'ятку зі списку тих, що охороняються, і все, – пояснив алгоритм дій Любаров.




Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.