Музей у Рівному поповнився книжковими раритетами та срібними хрестами

Антиквар передав рівненському музею кілька книжок та срібні хрести кінця ХІХ - початку ХХ століть

Про це повідомляє Укрінформ. 

 

"Давній друг нашого музею, рівненський колекціонер-антиквар Вадим Пономаренко зробив розкішний подарунок. У фондову колекцію передав унікальне тритомне видання. Його назва - "Українська загальна енциклопедія. "Книга знання" під редакцією Івана Раковського, що виходила у Львові, Станіславові (Івано-Франківську), Коломиї на початку 30-х років минулого століття.

Також пан Вадим передав колекцію з 30 срібних хрестів, що виготовлялися наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. у селі Крилів", - розповіла завідувачка сектору впровадження цифрових технологій музею Ольга Морозова.

За її словами, ілюстраційні таблиці до загальної частини енциклопедії виконали у Лейпціґу, кольорові мапи та деякі ілюстрації - у Львові. Раритетне видання побудоване за зразком світових енциклопедій, але мало самостійне значення в ділянці інформації про Україну. В енциклопедії – майже 8 тисяч слів-посилань, що стосуються України, а сам розділ "Україна" містив понад 320 сторінок.

Щодо хрестів із села Крилів, то Морозова зазначила, що їх унікальність полягає в тому, що вони побутували лише в цьому регіоні Рівненщини.

"Ці хрести, за їхньої зовнішньої подібності, сильно різняться в деталях. Вони не штамповані, відлиті, а складаються із кількох з'єднаних фрагментів. Жоден із хрестів із розп'яттям Ісуса Христа та херувимами не повторюється. Дослідник вважають, що автор цих яскравих зразків сакрального мистецтва – місцевий умілець-коваль 1876 року народження Федір Хомчук", - додала вона.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.

Клим Семенюк мав з Василем Стусом одного слідчого та Медведчука за адвоката, але не були особисто знайомі

Ми боремось за нашу незалежність сьогодні, оскільки попередні покоління боролися за неї та зрештою її здобули. Із загальної кількості репресованих українців багато абсолютно невинних людей, які навіть і не думали про вільну Україну. Про ту, яку думав Клим Семенюк. Саме завдяки йому і таким, як він, ми маємо за що боротися зараз.