АНОНС: «Петлюровці», «петлюрці», «петлюрівці», «петлюрівщина» у часі та просторі
Вже хрестоматійне поняття "петлюрівці" усталилося не одразу, та й для характеристики українського війська чи українського руху загалом вороги УНР спочатку його не використовували. Водночас факти засвідчують, що до спроби знецінити назву доклалися не лише російські імперці, а й колишні однодумці по розбудові УНР
28 червня 2022
Відділ історії України 20–30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України продовжує постійний Семінар з міжвоєнної історії України. 29 червня 2022 р. (середа) о 17-00 за київським часом на платформі Zoom відбудеться науковий семінар ""Петлюровці", "петлюрці", "петлюрівці", "петлюрівщина" у часі та просторі".
Доповідач - старший науковий співробітник відділу історії України 20–30-х рр. XX ст. Геннадій Єфіменко.
"Мазепинці", "петлюрівці", "бандерівці"… Ці слова чув кожен українець, а про те, що введенням їх у вжиток російські шовіністи намагалися знецінити український національно-визвольний рух, постійно нагадують науковці та публіцисти.
Термін "петлюрівці" виділяється серед них низкою непритаманних іншим рис. Це, тепер вже хрестоматійне означення, усталилося не одразу, та й для характеристики українського війська чи українського руху загалом вороги УНР спочатку його не використовували. Водночас факти засвідчують, що до спроби знецінити назву доклалися не лише російські імперці, а й колишні однодумці по розбудові УНР.
Під час Семінару Геннадій Єфіменко аналізуватиме історію та поширення пов'язаних з іменем Симона Петлюри лексем. Йому вдалося відкрити чимало цікавого і маловідомого у цій тематиці. Цим обумовлене бажання поділитися віднайденим з колегами, закликати до обговорення та розвитку тематики.
- То ж коли й за яких обставин виник пов'язаний з іменем Петлюри термін та як він еволюціонував до звичного нам "петлюрівці"?
- Які "часові" та "просторові" кордони цього терміну відомі сьогодні?
- Кого радянська пропаганда цілком несподівано "нагородила" званням "петлюрівець"?
- Який маловідомий зв'язок вдалося віднайти між поняттями "радянський" та "петлюрівець"?
- Як і чому сам Симон Петлюра попервах реагував на поширення пов'язаного з його іменем терміну? Що і під впливом яких обставин змінилося згодом?
-Почути відповіді на ці та інші запитання, як і поставити власні чи доповнити промовця, можна буде під час засідання науково-практичного семінару.