Університет Альберти пропонує термінову архівацію даних

Українські історики, архівісти, музейники можуть зберегти свої напрацювання, колекції та бази даних на хмарному депозитарії в Університеті Альберти

В Університеті Альберти (Канада) створено роботу групу U-ART, завданням якої є термінова організація безпечного збереження цифрових архівних та дослідницьких даних українських вчених та наукових закладів.

 

Ініціатива U-ART спрямована на архівістів, бібліотекарів, науковців України та їхніх наукових закладів, цифрові дані яких перебувають під загрозою знищення внаслідок військових дій тa російської окупації. 

Організатори підготували безпечне сховище для збереження загрожених наукових/дослідницьких даних (архівні колекції та бази даних, польові дослідження, усні історії, тощо).

Українським колегам пропонується безкоштовний, передплачений доступ до хмарного депозитарію, куди можна завантажити дані для тимчасового або тривалого збереження. Дані буде розміщено на спеціально відведеному для цього сервері і можуть зберігатися у конфіденційному режимі, доступному лише для завантажувачів.

В робочу групу входять Канадський  інститут українських студій, Фольклорний центр імені Кулів при Альбертському університеті в Едмонтоні (Канада) та інші канадські наукові заклади.  

Щоб отримати доступ до хмарного сховища, будь ласка, напишіть до ufpdf@ualberta.ca і організатори надішлють необхідні деталі (лінк/пароль) якнайшвидше.

У листі зазначте: 

  • ваше ім'я і організацію, яку ви представляєте (назва архіву, науково-дослідного інституту, університету, тощо, або незалежний/а дослідник/ця), 
  • приблизний об'єм цифрових даних. 
  • коротко опишіть, які дані ви хочете зберегти (як-то: відео, аудіо, текст, сканований текст, фото тощо). 

Право власності і доступу на всі дані залишаються за дослідником.






Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.