Вікіпедист на велосипеді сфотографував усі пам'ятки Центральної України

Із 31 березня по 27 вересня 2021 року за підтримки ГО «Вікімедіа Україна» відбулась велоекспедиція по Черкаській, Вінницькій та Київській областях під назвою «Центральний регіон». Її ініціатором і виконавцем став фотограф та веломандрівник Микола Осипенко

Концепція вікіекспедиції полягала у тому, щоб відвідати населені пункти тих районів, що знаходяться поблизу Монастирищенського району. Туризм у цьому регіоні не розвинений, статті у Вікіпедії про населені пункти містили мало світлин та інформації. Тож експедиція мала на меті отримати фотографії багатьох віддалених і важкодоступних населених пунктів. 

 
Садиба Драчевських у селі Дібрівка. ХІХ століття

Микола Осипенко знайшов багато пам'яток, які не занесені до офіційних списків і не охороняються державою, хоча мають велике культурне та історичне значення.

За результатами експедиції було зроблено велику роботу, яка буде корисна багатьом користувачам Вікіпедії: до Вікісховища завантажено 2168 світлин; проілюстровано та покращено 555 статей у Вікіпедії.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.