У Британії музей покаже «найстарішу зоряну карту світу»

У Британському музеї виставлять древній обʼєкт, який вважається найстарішою зоряною картою в світі, що датується бронзовою добою.

Про це повідомляє BBC.

 

Небесному диску із Небри 3 600 років, він датується бронзовою добою. Його виявили у Німеччині в 1999 році і він вважається однією з найважливіших археологічних знахідок ХХ століття.

Диск має діаметр близько 30 см, важить 2 кг і покритий синьо-зеленою патиною, прикрашеною золотими символами, що представляють Сонце, Місяць, зірки, сонцестояння та інші космічні явища. За даними ЮНЕСКО, що включила артефакт до свого глобального списку важливих історичних документів, диск дає унікальну можливість зазирнути в ранні знання людства про небеса.

Зараз диск належить Державному музею передісторії Німеччини в Галле, але його передали в оренду Британському музею — вперше за 15 років. Диск виставлять у рамках виставки "Світ Стоунхенджа", яка триватиме з 17 лютого по 17 липня 2022 року.

Куратор виставки зазначив, що до якого б століття не належав диск, використовувався він, скоріш за все, як астрономічний інструмент для вимірювання кутів між точками сходу і заходу Сонця під час сонцестояння. Це ріднить його з такими древніми обсерваторіями, як Стоунхендж.

Диск виявили недалеко від міста Небра в Німеччині разом із мечами, сокирами та іншими предметами бронзового століття. Знайшли ці предмети за допомогою металошукача два незаконні шукачі скарбів, а потім поліція забрала їх під час обшуку.


Хоча широко вважається, що диск датується бронзовою добою, раніше дехто стверджував, що це підробка. У вересні 2020 року дебати поновилися, коли два археологи опублікували нову статтю, в якій говорилося, що обʼєкт може бути приблизно на 1 000 років молодше і датується залізним віком. За повідомленням CNN, музей Німеччини відхилив ці твердження, заявивши, що деякі з них були непослідовними, "незрозумілими" і що дослідники проігнорували інші опубліковані дослідження.

Щоденник Майдану. Про що ми тоді думали

"Ладно, давайте серьезно. Вот кто сегодня до полуночи готов выйти на Майдан? Лайки не считаются. Только комментарии под этим постом со словами "Я готов". Как только наберется больше тысячи, будем организовываться".

Що сказав Мотика? – відповідь професора Богдана Гудя на тему Волинської трагедії

26 жовтня в етері Українського радіо прозвучало інтерв'ю журналістки Світлани Мялик з відомим польським істориком, головним фахівцем із проблем Волині'43 професором Ґжеґожем Мотикою. Позаяк один із фрагментів цієї майже годинної розмови стосується моєї скромної особи, що гірше – містить низку інсинуацій і неправдивої інформації, прокоментую його для, насамперед, українських слухачів/читачів.

Боротьба між радянськими силами та підрозділами УПА на ПЗУЗ в 1944 році

4 листопада передчасно помер дослідник і популяризатор історії українського визвольного руху Владислав Сапа. У пам’ять про нього «Історична правда» публікує дослідження Владислава, яке одержало відзнаку історика Володимира В’ятровича на конкурсі студентських наукових робіт «Український визвольнй рух» 26 жовтня 2013 року, але досі не публікувалося.

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала поряд із фразами "антирадянська діяльність", "українські буржуазні націоналісти", "непримиренні вороги Радянського Союзу". Подібних епітетів удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент Світового конгресу вільних українців.