АНОНС: Презентація путівника "Стежками предків: Сяніччина у Львові"

В рамках проекту «Стежками предків» реалізованого за сприяння Українського культурного фонду відбудеться презентація путівника Сяніцьким повітом Республіки Польща. У довідці про міста і села повіту подано описи збережених у них дерев'яних та мурованих церков, пам'яток меморіальної спадщини — цвинтарів, хрестів і капличок

 

В презентації путівника візьмуть участь учасники експедиції та команда проекту:

  • Roman Strekhaliuk — керівник проекту "Стежками предків
  • Оля Свідзинська — авторка текстів
  • Тарас Радь – науковий редактор путівника, автор текстів
  • Христина Дубницька – голова МГО "Вирій"
  • Ігор Губіліт – директор Туроператор Відвідай

Модерує: Віталій Ляска, керівник проекту Локальна історія

Путівник розповсюджується безкоштовно під час презентацій.

Проєкт реалізується за підтримки Український культурний фонд.

Локація: Центр Шептицького, вул. Стрийська 29А, (паркова аудиторія)

Контактна особа: Христина 098 981 04 48

Громадська організація "Вирій" займається збереженням і популяризацією історії та культури українських етнічних земель за кордонами України. Утворена у 2014 році у Львові учасниками міжнародного табору-експедиції "Вирій", який від 2009 року щороку відбувається на теренах Закерзоння (південно-східна Польща).

Об'єднує громадських активістів з різноманітних сфер суспільного життя, яким не байдуже збереження культурної спадщини і національної пам'яті українців за межами України. У 2019 році організація розпочала проєкт "Стежками предків" та випустила путівник, присвячений українській культурній спадщині Любачівського повіту в Польщі.

У 2021 році команда проєкту "Стежками предків" видала другий путівник, присвячений українській культурній спадщині Сяніцького повіту в Польщі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.