Банк Англії показав нову полімерну купюру з Аланом Тюрінгом

Банк Англії представив дизайн нової купюри номіналом 50 фунтів стерлінгів, на якій буде зображений англійський математик та криптограф Алан Тюрінг. Банкнота надійде в обіг 23 червня - в день його народження

Про це повідомляє BBC.

 

Алан Тюрінг відомий тим, що у роки Другої світової війни група криптологів під його керівництвом розгадала принцип роботи німецької шифрувальної машини "Енігма".

Злам шифру "Енігми" наблизив перемогу союзників принаймні на два роки, вважають вони, і без цього результат війни взагалі був би непередбачуваним.

Можливість дізнаватися про плани противника заздалегідь врятувала десятки тисяч життів.

Після війни в британській Національній фізичній лабораторії за проєктом Тюрінга був створений перший у світі прототип комп'ютера - машина з пам'яттю і програмою, що в ній зберігається.

У 1952 році Тюрінга арештували за зв'язок з 19-річним юнаком з Манчестера. Його визнали винним у "грубій непристойності" - така стаття існувала в кримінальному кодексі тих часів і передбачала покарання за гомосексуалізм.

Ув'язнення Тюрінгу замінили на примусове лікування, зокрема гормональне. У віці 41 року Тюрінг наклав на себе руки. І лише у 2013 році його помилували посмертно.

"Він був провідним математиком, біологом і першопроходцем в галузі комп'ютерних наук, - сказав голова Банку Англії Ендрю Бейлі. - Він зазнав нелюдського ставлення за те, що був геєм. Обравши його як обличчя нашої 50-фунтової банкноти, ми віддаємо шану його здобуткам і всім тим цінностям, які він символізує.

Проте чимало активістів вказують на те, що Банк Англії недостатньою мірою відображає розміїття британського суспільства: на трьох з чотирьох нових банкнот зображені чоловіки: Вінстон Черчилль на £5, художник Вільям Тернер на £20 і математик Алан Тюрінг - на £50.

І лише на купюрі £10 зображена жінка - письменниця Джей Остін.

Окрім того, жаліються критики, усі четверо - представники білої раси.

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.