Банк Англії показав нову полімерну купюру з Аланом Тюрінгом

Банк Англії представив дизайн нової купюри номіналом 50 фунтів стерлінгів, на якій буде зображений англійський математик та криптограф Алан Тюрінг. Банкнота надійде в обіг 23 червня - в день його народження

Про це повідомляє BBC.

 

Алан Тюрінг відомий тим, що у роки Другої світової війни група криптологів під його керівництвом розгадала принцип роботи німецької шифрувальної машини "Енігма".

Злам шифру "Енігми" наблизив перемогу союзників принаймні на два роки, вважають вони, і без цього результат війни взагалі був би непередбачуваним.

Можливість дізнаватися про плани противника заздалегідь врятувала десятки тисяч життів.

Після війни в британській Національній фізичній лабораторії за проєктом Тюрінга був створений перший у світі прототип комп'ютера - машина з пам'яттю і програмою, що в ній зберігається.

У 1952 році Тюрінга арештували за зв'язок з 19-річним юнаком з Манчестера. Його визнали винним у "грубій непристойності" - така стаття існувала в кримінальному кодексі тих часів і передбачала покарання за гомосексуалізм.

Ув'язнення Тюрінгу замінили на примусове лікування, зокрема гормональне. У віці 41 року Тюрінг наклав на себе руки. І лише у 2013 році його помилували посмертно.

"Він був провідним математиком, біологом і першопроходцем в галузі комп'ютерних наук, - сказав голова Банку Англії Ендрю Бейлі. - Він зазнав нелюдського ставлення за те, що був геєм. Обравши його як обличчя нашої 50-фунтової банкноти, ми віддаємо шану його здобуткам і всім тим цінностям, які він символізує.

Проте чимало активістів вказують на те, що Банк Англії недостатньою мірою відображає розміїття британського суспільства: на трьох з чотирьох нових банкнот зображені чоловіки: Вінстон Черчилль на £5, художник Вільям Тернер на £20 і математик Алан Тюрінг - на £50.

І лише на купюрі £10 зображена жінка - письменниця Джей Остін.

Окрім того, жаліються критики, усі четверо - представники білої раси.

Між неволею і незалежністю. 18-22 лютого 2014 року

Це не всі, але важливі свідчення тих жахливих днів, які змінили Україну. У майже похвилинний таймлайн увійшли події, які відбувалися у центрі Києва і мали (або могли мати) вплив на подальший перебіг політичних процесів. Хронологія останніх днів Революції Гідності.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.

"Український герб є настільки простим, що його може намалювати будь-хто", - Василь Павлов

Як тризуб, родовий знак київських князів, зберігся впродовж століть і став державним гербом України та символом українського спротиву? Чому російські імперці намагалися, але так і не змогли привласнити український тризуб? Про це, а також про історичну тяглість української державної та військової символіки з часів Визвольних змагань і до сьогодення — наша розмова з Василем Павловим, військовим істориком, головою ГО "Центр мілітарної історії" та одним із тих, хто брав участь у розробці сучасної символіки українського війська.

Гідо Хайсіг: "Для мене важливо викликати відчуття, що ситуація в Україні — це не тільки про цифри, це насамперед про людей, які живуть тут"

Інтерв’ю з німецьким пілотом і митцем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.