Вчені з'ясували причину вимирання міста майя Тікаль

Американські вчені вияснили, чому місто цивілізації майя Тікаль до кінця IX століття вимерло.

Вчені Університету Цинциннаті в США проаналізували відкладення з резервуарів для води. Знайшли залишки ціанобактерій, які забруднили питну воду, повідомляє НВ.

 

Місто у сучасній Гватемалі було відрізане від озер і річок. Майя були змушені збирати дощову воду.

"Перетворення центральних водосховищ Тікаля з місць життєзабезпечення на розсадники хвороби призвело до залишення цього чудового міста", - пишуть дослідники.

У середині IX ст. ситуація з забрудненням стала критичною.

"Вода виглядала брудною. На смак вона була огидною. Ніхто не хотів пити цю воду", - вказав один з дослідників, археолог-геолог Кеннет Танкерслі.

Також у резервуарах виявили ртуть. Дослідники вважають, що вона потрапила у воду внаслідок виробництва фарби з кіновару.

"В результаті сім'ї Тікаля, швидше за все, отримували їжу з домішками ртуті. Забруднені води спричинили б негативний вплив на здоров'я суспільства, особливо правлячої еліти, і могли поставити під загрозу їх здатність ефективно керувати", - пояснюють автори.

Година папуги. Погані передчуття професора Свяневича

"Я аніскільки не сумнівався, що вступ Радянської Росії у наші східні воєводства буде означати для них кінець існуючому там польському впливу і відрив тих територій від Польщі. Я не був би проти передачі тих воєводств незалежним Україні і Білорусі, якби такі існували, але не бачив сенсу в передачі їх Радянському Союзу". Як професор Свяневич передбачив Велику війну.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.

Вибір Віктора Кравченка. Людина, яка домоглася суду над СРСР