Археологи виявили перше поселення вікінгів в Ісландії

Вчені виявили на сході Ісландії руїни двох древніх будинків, один з яких датується приблизно 800 роком нашої ери

Проце повідомляє nv.ua з посиланням на livescience.com. Виявлений будинок приблизно на 70−80 років старше загальноприйнятої дати появи перших поселень на острові, підкреслили археологи.

За часи вікінгів більшість жителів жили на фермах, головною будівлею яких зазвичай був "довгий дім". Ці будівлі довжиною від 30 до 75 метрів і шириною близько 6 метрів найчастіше були побудовані з дуба з солом'яними дахами.

Знайдений нещодавно археологами довгий будинок вважається літнім поселенням, побудованим за десятиліття до того, як біженці повинні були заселити острів. Його фундамент виявили під більш молодим "довгим будинком", наповненим скарбами, сказав археолог Бьярні Ейнарссон, який керував розкопками.

 
Фото: Bjarni Einarsson

Обидва довгих будинки були знайдені в Стеді, неподалік від села і фьорда Стедварфьордю на сході Ісландії. Молодша структура датується приблизно 874 р н.е. — загальноприйнятою датою заселення Ісландії людьми, які, згідно з ісландським переказами, рятувалися від норвезького короля Харальда Прекрасноволосого. За словами Ейнарссона, в ньому міститься один з найцінніших скарбів декоративних бус, срібла і стародавніх монет, коли-небудь знайдених в Скандинавії.

За словами Ейнарссона, при розкопках залу довжиною 40 м були виявлені декоративні скляні намиста, кільця, гирі і крихітний шматочок золота. Жителі, ймовірно, придбали ці товари, продаючи місцеві ресурси, такі як шкури і м'ясо китів і тюленів, які цінувалися по всій Скандинавії.

Крім римських і близькосхідних монет, в ході розкопок було знайдено безліч декоративних скляних намистин, які, ймовірно, використовувалися для торгівлі. Археологи також виявили артефакти з повсякденного життя поселення, в тому числі кілька веретен, виконаних з місцевого пісковика, які використовувалися для прядіння волокон.

Під заповненим скарбами довгим будинком була захована ще старіша споруда. За словами Ейнарссона, хімічний та інший аналіз показують, що цей похований довгий будинок був побудований в 800-х роках, задовго до постійного заселення Ісландії. Він думає, що це було сезонне селище або табір, зайнятий тільки протягом літа і, можливо, восени.

Частини старої будівлі показують, що це був один з найбільших довгих будинків, коли-небудь знайдених в Ісландії

"Ми знаємо, що найзахіднішої частиною старого будинку була кузня для роботи з металом — єдина кузня в залі, відома в Ісландії", — сказав Ейнарссон.

За його словами, знайдене поселення було схожий і за масштабом, і за функціональністю на поселення вікінгів, виявлене в Л'Ансе-о-Мідоуз, на території сучасного Ньюфаундленду в Канаді, яке датується близько 1000 р. н.е.

"Це була схема заселення островів в Атлантичному океані. Спочатку у нас були сезонні табори, а потім постійне поселення", — сказав Ейнарссон.

Дати заснування Української академії наук: яка правильна?

Виглядає дивно, але факт: існує різнобій у позначенні точної дати створення Національної академії наук України. Перша дата – це 14 листопада 1918 року. Друга дата – це 27 листопада 1918 року. То ж яка дата – справжня? Відколи ми маємо вести відлік Академії?

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.