Танення льодовиків відкриває стародавні артефакти

У Норвегії через танення льодовиків відкрився гірський перевал, на якому знаходять чудово збережені речі епохи вікінгів

Глобальне потепління призвело до інтенсивного танення льодовиків. Зокрема, це сталося неподалік від олімпійської столиці 1994 року Ліллегаммера.

В провінції Оппланд (Норвегія) археологи розпочали проект ще у 2011 році. Нещодавно учені Ларс Пільо, Еспен Фінстад та Джеймс Барретт опублікувати результати довготривалих дослідження у науковому часописі "Antiquity".

Було віднайдено більше 3000 артефактів та 450 супутніх знахідок (роги оленів, кістки коней, рештки кінського гною). Знахідки датують 300-1500 роками. Датування проведене за допомогою радіовуглецевого аналізу.

Туніка
Туніка
secretsoftheice.com

Серед знахідок – лижі, уламки саней, шкіряне взуття, плетені рукавиці, підкови, цвяхи, тростини, снігоступи. Більшість цих речей подорожні губили, викидали через поломку або позбувались у критичних ситуаціях (наприклад, при обмороженні).

Історично місцеві жителі використовували ці засніжені льодовики для подорожей навесні та початку літа.

Спочатку перевал був місцем, де місцеві мешканці полювали на оленів. Пізніше його стали використовувати для подорожей та торгівлі. На перевалі споруджені камʼяні стовпи для позначення шляху.

Камʼяний стовп для позначення шляху
Взуття ХІ століття
 SECRETSOFTHEICE.COM

Як вважають науковці, припинення використання перевалу повʼязане із погіршенням клімату під час Малого льодовикового періоду та добре задокументованої епідемії чуми, яка різко скоротила чисельність населення.

Археологічні дослідження були профінансовані Міністерством клімату та навколишнього середовища Норвегії, директоратом культурної спадщини, радою провінції Опланд та Музеєм культурної історії Норвегії.

З деталями проєкту можна ознайомитись на сайті.

Взуття ХІ  століття
Камʼяний стовп для позначення шляху
ДЖЕЙМС БАРРЕТТ, УНІВЕРСИТЕТ КЕМБРИДЖ

Від символу до імені: у пошуку власних моделей військового цвинтаря

Присвячені невідомому солдату монументи можна знайти у Франції, США, Британії, Канаді та інших країнах умовного Заходу. Зрештою, традиція символічних і цілком реальних могил невідомих солдатів народилася саме у Західній Європі. Асоціація могили невідомого солдата з Радянським Союзом радше пов'язана з зацикленістю політики пам'яті сучасної Росії на Другій світовій війні, ніж із якоюсь особливою прихильністю радянців до невідомих солдатів.

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.