Вчені виявили викопного предка курей і качок

Палеонтологи знайшли найдавніші останки предків сучасної курки у вапняковому кар'єрі, розташованому неподалік від кордону між Бельгією та Нідерландами.

Про це повідомляє "НВ" із посиланням на ScienceAlert.

 
ФОТО: Sarah Collins/Cambridge University

Птах, якого назвали Asteriornis maastrichtensis, жив приблизно 67 млн років тому — в той же час, коли існувало більшість динозаврів.

Група вчених з Кембріджського університету під керівництвом Деніела Філда назвала новий вид Asteriornis maastrichtensis на честь давньогрецької богині падаючих зірок Астерії.

Також ця назва пов'язується із астероїдом, який став причиною вимирання динозаврів. Видова назва утворена від назви Маастрихтського регіону, де були знайдені викопні рештки.

"Момент, коли я вперше побачив те, що було під скелею, був найбільш хвилюючим моментом в моїй науковій кар'єрі", — сказав палеобіолог Деніел Філд.

Asteriornis maastrichtensis був дрібним птахом з приблизною вагою тіла близько 400 грамів.

Проаналізувавши структуру скам'янілостей, Філд і його колеги виявили, що в знахідки є поєднання особливостей, які можна спостерігати у сучасних водоплавних птахів, таких як качки, і домашніх птахів, наприклад, курей. Це говорить про те, що A. maastrichtensis може бути спільним предком обох цих груп.

Ми вже давно знаємо, що птахи походять від м'ясоїдних динозаврів, які називаються тероподами, завдяки відкриттям "відсутньої ланки", як, наприклад, археоптерикс. У нього були такі особливості, як зуби (як у його предків динозаврів), але також пір'я і кістки зап'ястя, якими користуються сучасні птахи.

Але до сих пір було мало доказів того, коли саме з'явилися сучасні птахи.

"Походження птахів оповите таємницею — крім того, що ми знаємо, що сучасні птахи виникли в якийсь момент перед кінцем епохи динозаврів, у нас дуже мало викопного матеріалу, який б розповідав про них", — пояснив палеонтолог Альберт Чен.

Коли встероїд впав з неба, насильно закінчуючи крейдяний період 66 млн років тому, ця маленька істота або деякі з її родичів, мабуть, зуміли вижити, щоб дати розвиток дивовижному спектру птахів, яких ми знаємо і любимо сьогодні. Тим часом, інші її сусіди, схожі на предків птахів, цього не змогли зробили.

"Вільне місто" під орудою Нестора Махна і повсякдення революції. Фрагмент книжки "Дніпро. Біографія великого міста в степу"

Махновські війська тричі захоплювали Катеринослав. Вони повністю контролювали місто протягом шести тижнів у листопаді–грудні 1919 року. Щойно Махно увійшов до Катеринослава, як той був проголошений "вільним містом" під захистом Революційно-повстанської армії. Жителів закликали "припинити бути міщанами й обивателями" та "сміливо і рішуче стати до справи будівництва нового життя на рівних, справедливих і розумних началах".

Як і де жили наші аристократи

"Пробираючись крізь чагарники, немов у фільмі про Індіану Джонса, ми очікували, що вийдемо на галявину та побачимо бодай руїни чи фундамент споруди. Але коли хащі скінчилися, ми ступили на переоране поле. Перед нами була лише оброблена плугом земля".

Командир гармати "Історик"

Іменем ужгородця Миколи Гаєвого назвали Центр сучасної історії в Українському католицькому університеті.

"Жила однією ідеєю: вільна Україна": до 120-річчя Оксани Мешко

Учасники дисидентського руху називали її "козацькою матір'ю", вкладаючи в цю метафору готовність стійкої, незламної жінки до жертовної боротьби. Оксана Мешко ввійшла в історію українського правозахисного руху як громадська діячка, співзасновниця і лідер Української Гельсінської групи.