Спецпроект

На Netflix з'явилися всі епізоди серіалу про Івана Дем'янюка

Американський стрімінговий сервіс 4 листопада опублікував документальний міні-серіал "Диявол по сусідству" (The Devil Next Door), присвячений справі Івана Дем'янюка.

Підписники Netxlix можуть побачити всі 5 епізодів: "Диявол живе у Клівленді", "Кошмар у Треблінці", "Змова", "Перед шибеницею" та "Фінальний поворот". Тривалість кожного - 44-52 хвилини. 

 

До стрічки увійшли кадри судових процесів, інтерв'ю з їхніми учасниками та родичами Дем'янюка.

Судячи з відгуків, серіал не дає однозначної відповіді на головне питання резонансного процесу: чи є однією людиною кат "Іван Грозний" та Іван Дем'янюк?

"Однак, виробники документальної стрічки намагалися тримати себе максимально відстороненими від прийняття рішення. Це жодним чином не означає, що вони не показували більш тих, хто вижив (під час Голокосту - ІП), або сперечалися щодо їхніх вимог справедливості.

Але документальний фільм дійсно проводить чітку межу між прагненням справедливості та розп'яттям невинної людини лише для того, щоб це відповідає меті. 

...

Але тут маєте кусючу невизначеність. Якщо Джон (Дем'янюк) був Іваном Грозним, чи він отримав те, на що заслужив? А якщо не був, чи страждав він за чужий злочин?" - йдеться у рецензії на сайті The Cinemaholic.

"Але The Devil Next Door не лише про суд проти Джона Дем'янюка, але й дискусія щодо того, чи ту людину екстрадували прокурори", - пише Деніел Харт в огляді для сайту "ReadySteadyCut".

Станом на вечір 5 листопада стрічка має високу оцінку користувачів сайту IMDb - 7,8 балів з 10.

Єдиний на цей момент користувацький відгук на IMDb виглядає наступним чином: "Це неймовірно потужний, охолоджуючий та шокуючий, добре складений документальний фільм. Це дуже тривожно, але треба дивитися".

Іван Дем'янюк народися у 1920 році на Вінничині. Під час Другої світової служив у Червоній армії, у 1942-му пораненим потрапив у полон, де згодився служити "добровільним помічником".

1951 року виїхав до США, працював на автомобільному заводі в Огайо. Він отримав американське громадянство, але був його позбавлений у 2004-му.

Дем'янюк провів 8 років під вартою в Ізраїлі у 80-х роках. 20 років тому його було засуджено до смерті в Ізраїлі за злочини в таборі "Треблінка", але той вирок було скасовано після того, як з'явилися нові докази, які підтвердили причетність до цих злочинів іншої людини. Помер Іван Дем'янюк у Німеччнині в 2012 році.

Година папуги. «Золотий вересень»

«Ось два пістолети. Коли увірвуться українські бандити, ти застрелиш дітей, а потім застрелишся сама! Пам’ятай: у тебе мають лишитися три набої!» — останню розмову батька і мами семирічний Адам підслухав випадково.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.