Вчені сподіваються нарешті прочитати тексти папірусів, що пережили виверження Везувію. ФОТО

Американські дослідники заявили, що за допомогою нової рентгенівської технології зможуть прочитати древні сувої, що збереглися після виверження Везувію в 79 році нашої ери

Про це повідомляє BBC із посиланням на The Guardian.

Надпотужне виверження вулкану Везувій, що відбулося в I столітті, повністю зруйнувало римські міста Помпеї, Геркуланум і Стабія і поховало під попелом не тільки жителів цих міст, а й чудову бібліотеку. У ній зберігалися сувої з папірусу, які згодом вдалося знайти археологам.

 
Один із сувоїв з Геркулануму
Diamond Light Source/Digital Restoration Initiative, University of Kentucky

Ці сувої сильно обвуглилися під впливом гарячого попелу і газу, але на них можна побачити ледь помітний текст. Однак якщо спробувати розгорнути папірус, він розсиплеться.

Завдяки інноваційному підходу, що поєднує використання штучного інтелекту і високоенергетичного рентгенівського випромінювання, у вчених з'явилася надія прочитати, що написано в свитках.

Два неррзгорнутих сувої, що належить дослідити, зберігаються у Французькому інституті в Парижі і є частиною дивовижною колекції з приблизно 1800 документів, які були виявлені в 1752 році під час розкопок Геркуланума.

Ці сувої в сукупності представляють собою єдину збережену до наших днів давню бібліотеку. Велика частина документів зберігається в музеї Неаполя.

Вважається, що вілла, на території якої вони були знайдені, належала тестю Юлія Цезаря.

За минулі роки фахівці намагалися різними способами розгорнути близько половини сувоїв. Деякі з них в результаті були знищені, а сам процес розгортання призводить до вицвітання чорнила.

Дослідженнями керує професор кафедри інформатики Університету Кентуккі Брент Сілс. Він та його команда раніше застосували високоенергетичне рентгенівське випромінювання, щоб прочитати текст з пергаменту давньоєврейською мовою, якому близько 1700 років. Документ був знайдений в священному ковчезі синагоги в Ен-Геді в Ізраїлі і містить текст з біблійної книги Левит.

 
Команда вчених, що дослідує сувої
Diamond Light Source Ltd

Сувій з Ен-Геді написаний чорнилом на металевій основі, які можна роздивитися в рентгенівських променях. Сувої ж Геркуланума імовірно написані чорнилом на основі деревного вугілля або сажі, тобто за хімічним складом вони мало відрізняються від папірусу, і рентгенівське випромінювання нічого не виявить.

Чорнило також містять свинець, але професор Сілс вважає, що його кількість виявиться недостатнім для прочитання за допомогою рентгенівського випромінювання - в результаті команда вчених розробила нову технологію для вивчення тексту сувоїв. Вона включає в себе використання високоенергетичного рентгенівського випромінювання і штучного інтелекту (машинного навчання).

Комп'ютеру показують фрагменти сувоїв з написами, видними неозброєним оком. Таким чином виробляється алгоритм машинного навчання. Згодом комп'ютер зможе виявляти і вивчати різницю між порожніми і заповненими текстом ділянками папірусу при рентгенівському скануванні, зокрема визначатиме відмінності в структурі волокон папірусу.

Надалі ця технологія може бути використана для розшифровки тексту непрочитаних сувоїв.

 
Фрагмен сувою з Геркуланума
Andrew Brookes/Diamond Light Source Ltd

За словами Сілса, прочитане на свитках дозволяє припустити, що на них можуть бути записані принципи філософського вчення Епікура, яке з початку 1 століття до нашої ери поширилося на Рим.

Але сувої можуть містити також латинський текст. Це припущення засноване на тому, що в класичних римських бібліотеках були і грецька, і латинська секції. З цією думкою згоден і папіролог з Оксфордського університету доктор Дірк Оббінк, який бере участь в дослідженні.

"Тільки минулого року серед папірусів Геркуланума було виявлено новий твір Сенеки Старшого, можна тільки припускати, які ще відкриття обіцяє нам подальша розшифровка", - заявив вчений.

Оббінк сподівається, що сувої можуть містити і втрачені твори, наприклад вірші Сапфо або трактат Марка Антонія, написаний ним про своє власне пияцтво.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.

Чому «Пушкіни» в публічному просторі - це ворожа російська пропаганда

Оспівував загарбницькі війни Російської імперії і брав у них участь. Виправдовував воєнні злочини російської армії. Заперечував право українського, польського, народів Балтії на державність. Паплюжив гетьмана Івана Мазепу. Його ім'я нині ворог використовує як ідеологічну зброю: "Херсон — полуденный край России",— банер з цією цитатою розвішували на біл-бордах росіяни під час окупації Херсону. Мова піде про одного із найвідоміших ідейно-культурних маркерів російського імперіалізму — письменника Алєксандра Пушкіна.

Не товариш. Фантастичні вибори великого 1990 року

Моментально з бридливістю повертаю посвідчення: «Заберіть це! Я їм не товариш! Я член Української Республіканської партії». І – о, диво! – для мене, єдиного із 450 депутатів, було виготовлено посвідчення без слова "товариш"!

Степан Скрипник. Хорунжий Армії УНР, депутат, патріарх

У 1940–1980-х роках резидентури кдб срср у Канаді і США широко практикували оперативні заходи з компрометації через так звану прогресивну пресу визначних українських діячів, які активно боролися за духовне і національне відродження. Одна з таких операцій була спрямована проти тодішнього митрополита Української православної церкви Канади, а невдовзі – УПЦ США, у майбутньому – Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Мстислава.